Poslanik Radničke partije i predsjednik skupštinske komisije za kontrolu privatizacije Maksim Vučinić iskazao je zabrinutost zbog statusa radnika željezničkih preduzeća, što je, kako je ocijenio, rezultat dugogodišnjeg neracionalnog rukovođenja i sadašnjih opstrukcija Ministarstva kapitalnih investicija.
– Takođe, ignorantskim pristupom i veoma lošim rukovođenjem, MКI u kontinuitetu doprinosi ometanju razvoja državnih energetskih i infrastrukturnih preduzeća, Elektroprivrede i Luke Bar. Osim što je ministarstvo nijemo na zahtjeve menadžmenta željezničkih preduzeća, usled njihovog nekompetentnog djelovanja, željeznička preduzeća su u sve gorem stanju, a taj sistem zapošljava preko 1.700 radnika koji imaju najmanje plate u državi – istakao je Vučinić.
Кako je dodao, vrijeme će pokazati da li se radi o namjeri ili neznanju, ali "s obzirom na to da u MКI još uvijek rade i rukovode osuđeni lažni svjedoci u slučaju `Ramada`, vrlo je vjerovatno da se radi o namjeri".
– Bivši režim je razdijelio jedinstveno državno željezničko preduzeće kako bi za partijski kadar obezbijedio što više mjesta u odborima direktora. Primjer za to je Održavanje željezničkih voznih sredstava (OŽVS), državna kompanija koja je nastala podjelom bivše jedinstvene Željeznice, a posao joj je da održava vozove Željezničkog prevoza i Montekarga. OŽVS je 2021. godinu završila sa minusom od 573.000 eura. Time je nastavljen negativan trend poslovanja preduzeća, jer je u poslednje tri godine gubitak iznosio skoro dva miliona, a ukupni akumulirani gubitak se povećao na 6,5 miliona eura – istakao je Vučinić.
Prema njegovim riječima, najveći dio dugovanja odnosi se na poreze i doprinose, što iznosi nešto preko četiri miliona eura.
– Predložen je da taj dug preuzme država u vidu konverzije duga u akcijski kapital, što je nedavno urađeno u nekim preduzećima. Za ovaj postuak potrebna je podrška od resornog ministarstva, koju nemaju, kako bi se sprovela finansijska analiza. Međutim, dok privatno preduzeće za željeznički prevoz tereta ima svu logistiku i podršku resornog ministarstva, državna preduzeća su od ministra Ervina Ibrahimovića dobila odgovor da u tehničkom mandatu ne planira da radi ništa veće i značajnije po pitanju zakonske državne pomoći. Sve navedeno OŽVS i druga željeznička preduzeća dovodi u inferioran položaj, u kom se dugovi povećavaju, a preduzeća klize u bankrot – zaključio je Vučinić.
Predsjednica Odbora direktora OŽVS-a Ljiljana Jokić Кapa prije nekoliko dana obavijestila je javnost da je nezadovoljna stavom koji je resorni ministar Ervin Ibrahimović iznio na sastanku sa čelnim ljudima željezničkih preduzeća, a koji se tiče njihovog poslovanja i funkcionisanja.
Ona je saopštila "Danu" da je Ibrahimović tada kazao da neće da demotiviše prisutne na sastanku, ali da moraju biti svjesni da je Vlada pala 19. avgusta, da je u tehničkom mandatu i da je situacija veoma loša, pa iz tog razloga ne treba praviti velike korake. Jokić Кapa je ukazala da je glavni problem tog preduzeća ogromna dugovanja, a da resorno ministarstvo ostaje nijemo na njihove apele i da odgovore na urgencije čekaju i po pola godine.
Iz Ministarstva kapitalnih investicija su reagovali na njene navode, ističući da su svi u državi svjesni situacije, koja nije nimalo jednostavna, ali i urgentne potrebe da se problemi ipak rješavaju sistemski i uz održiva rješenja.
Oni su sve aktere željezničkog saobraćaja pozvali na konkretizovanje saradnje.
Iz MКI su podsjetili da je na njihovu inicijativu Vlada odobrila dodatna sredstva u iznosu od 3,9 miliona, a potom i povećala budžet za tekuće održavanje željeznice na 10 miliona eura.