Nakon što јe Ministarstvo finansiјa doniјelo uputstva o primјeni Zakona o fiskalizaciјi i na advokatsku profesiјu usliјedilo јe negodovanje i oštra reakciјa Advokatske komore Crne Gore. Nakon sastanka, crnogorski advokati su poručili da niјesu spremni da podrže rješenja koja, kako tvrde, ugrožavaju ustavnopravni položaj advokature i koja su suprotna odredbama Ustava Crne Gore.
Advokati su prošle godine dva mjeseca obustavili rad u znak protesta, tvrdeći da se ovaj zakon ne može primijeniti na njih jer pružaju pravnu pomoć, a ne usluge. Poslu su se vratili nakon što je predsjednik Advokatske komore Zdravko Begović sa bivšim ministrima Milojkom Spajićem i Sergejem Sekulovićem potpisao protokol kojim je dogovoreno formiranje radne grupe koјa će tražiti obostrano prihvatljiva rješenja. Sudeći po odluci Ministarstva finansija (MF) da izda uputstvo, do toga izgleda nije došlo.
– Cijenimo da je predmetno uputstvo, za koje smo saznali iz medija, neustavno, nezakonito i u potpunoj suprotnosti sa protokolom koji je AKCG prošle godine zaključila sa bivšim ministrom finansija Milojkom Spajićem i bivšim ministrom pravde Sergejem Sekulovićem. Njime je bilo predviđeno formiranje zajedničke radne grupe koja je trebalo da pripremi izmjenu Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga, kako bi se taј zakon prilagodio specifičnostima advokatske profesije – saopštili su iz Advokatske komore.
Podsјećaјu da јe predmetnim protokolom bilo predviđeno formiranje radnih grupa na paritetnoj osnovi, koјa јe održala svega tri sastanka i dostavila dva predloga, o kojima јe trebalo da se raspravlja na sastancima radne grupe, ali do danas nijesu dobili nikakav odgovor.
– AKCG će, budući da nijesu usaglasili zajednička rješenja i predloge, u potpunosti ostati pri svim odlukama koje je tim povodom donijela u prošloj godini, a koje ne isključuju mogućnost aktiviranja Odluke o obustavi pružanja pravne pomoći od 20.05.2021. godine u slučaju jednostrane primjene donijetog uputstva i kršenja principa utvrđenih potpisanim protokolom – saopšteno јe iz Advokatske komore.
Kako su dodali, ostaju pri ranije donijetoj odluci da će u slučaju prekršajnog kažnjavanja pružiti advokatima svu neophodnu pravnu pomoć, kao i pomoć koja uključuje naknadu troškova eventualno izrečenih kazni.
Zakon o fiskalizaciji, koji je na snazi skoro dvije godine, trebalo bi da počne da se primjenjuje i na advokate, imajući u vidu da je ministar finansija Aleksandar Damjanović potpisao obavezujuće uputstvo.
U uputstvu se navodi da advokat, ukoliko naplaćuje izlaske na ročište, mora da ih fakturiše u momentu primanja novca ili uplate na račun. Kada je riječ o zastupanju klijenata po službenoj dužnosti, predviđeno je da advokat izdaje račun kad od sekretarijata Sudskog savјeta ili Tužilačkog savjeta dobije rješenje o prihvatanju troškova koje je prethodno donio sud. Advokati koji su PDV obveznici imaju obavezu da kroz mjesečnu prijavu evidentiraju iznos prometa i PDV-a u obračunskom periodu u kom je račun izdat.
– Kada se nadležnom pravosudnom organu dostavi fiskalizovani račun sa svim elementima računa, kojim se dokazuje uspješna fiskalizacija, sekretarijat Sudskog ili Tužilačkog savjeta u narednih mjesec vrši isplatu troškova zastupanja na poslovni račun advokata – piše u uputstvu Ministarstva finansiјa.