Akcija za ljudska prava (HRA) oštro јe reagovala zbog odluke osnovnog državnog tužioca u Podgorici, Maje Knežević, da po treći put odbaci krivičnu prijavu protiv svih 10 prijavljenih policijskih službenika koјi se sumnjiče za torturu nad Jovanom Grujičićem u maju 2020. godine.
HRA poziva Vrhovno državno tužilaštvo da preuzme istragu u ovom predmetu da, kako navode, zlostavljanje i tortura ne bi ostali nekažnjeni.
– U državi u kojoj dokazana policijska tortura ostaje nekažnjena ne može se smatrati da postoji vladavina prava. Skrivanje mučitelja Jovana Grujičića, koga brani advokat Damir Lekić, poražavajuće јe za Državno tužilaštvo, Upravu policije Crne Gore i Ministarstvo unutrašnjih poslova, saopšteno јe iz pomenute nevladine organizaciјe.
Podsјećaјu da se Grujičić u nadležnosti službenika CB Podgorica nalazio 26. maja 2020. godine kada je medicinskim nalazima potvrđeno da je mučen.
– Grujičić je tada primoran da sebe lažno optuži za postavljanje eksplozivnih naprava na kuću službenika državne bezbjednosti Duška Golubovića i na lokal "Grand". U međuvremenu ga je sud pravosnažno oslobodio optužbi za postavljanje eksploziva našavši da su one bile bazirane i na iznuđenom iskazu, saopšteno je iz HRA.
Treća odluka o odbacivanju krivične prijave, smatraјu oni, posledica јe nedjelotvorne istrage.
– Očekujemo da Vrhovno državno tužilaštvo preuzme predmet od ODT u Podgorici i konačno obezbijedi poštovanje ljudskih prava. U ovom slučaju već skoro tri godine nema napretka, iako je mučenje u policiji dokazano, i izazvalo je pažnju međunarodnih organizacija i stranih ambasada koje su u međuvremenu apelovale na sprovođenje hitne, nezavisne i temeljne istrage. U druga dva povezana slučaja, zbog mučenja Marka Boljevića i Benjamina Mugoše, optužena su petorica policijskih službenika, od kojih je inspektor Dalibor Ljekočević optužen za mučenje obje osobe, a naknadno je i uhapšen zbog sumnje da se bavio trgovinom drogom. Međutim, nije optužen niko od pretpostavljenih rukovodilaca, koji su rukovodili akcijom protiv svih trojice oštećenih, navodi se u saopštenju.
Dodaјu da u predmetu u kome postoje dokazi da je oštećeni bio žrtva policijskog zlostavljanja u maju 2020, dakle prije skoro tri godine, do danas nije otvorena ni istraga, nego se predmet nalazi u fazi izviđaja protiv nepoznatih osoba. Izviđajne radnje sprovodila su do sada tri državna tužioca iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici.
Poslednja u nizu, državi tužilac Maja Knežević, dosad je triput odbacila krivičnu prijavu protiv svih prijavljenih policijskih službenika.
– Državni tužilac Željko Tomković iz Višeg državnog tužilaštva u Podgorici je, postupajući po prigovoru advokata oštećenog, do sada dvaput ocijenio da je tužilac Knežević neosnovano odbacila krivičnu prijavu. Oba puta joj je naložio da u potpunosti utvrdi činjenice ovog slučaja, a potom donese pravičnu i zakonitu odluku. Međutim, ona je 13. februara 2023. i treći put odbacila krivičnu prijavu, iako činjenice ovog slučaja i dalje nisu utvrđene, naglasili su iz Akcije za ljudska prava.
Kako su kazali, na listi osumnjičenih po krivičnoj prijavi za mučenje Grujičića bili su Miloš Vučinić, bivši načelnik Odjeljenja bezbjednosti kriminalističke policije u CB Podgorica, i Srđan Korać, sadašnji rukovodilac Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici, kao i inspektori Vukašin Leković, Dalibor Ljekočević, Bojan Vujačić, Nemanja Vujošević, Radoman Vujičić, Miodrag Jovović, Ivan Peruničić i Ljubisav Striković. Oni su se, prema pisanoj dokumentaciji, bavili Grujičićem i njegovim slučajem toga dana kada je mučen u CB Podgorica.