Nakon sjednice vijeća održane 29.12.2023.godine, Apelacioni sud Crne Gore odbio je kao neosnovanu žalbu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore, izjavljenu protiv rješenja Višeg suda u Podgorici Ks.br.48/22 od 16.11.2023. godine.
Rješenjem Višeg suda u Podgorici usvojen je predlog branioca optuženog Blaža Jovanića za ukidanje pritvora uz određivanje jemstva koje se sastoji u uspostavljanju hipoteke na više nepokretnostima koje čine stambeni i poslovni prostor u Podgorici, ukupne procijenjene vrijednosti 768.000,00 €, vlasništvo srodnika optuženog Jovanića. Rješenjem je određeno da će pritvor optuženom Blažu Jovaniću biti ukinut nakon što Uprava za katastar i državnu imovinu – Područna jedinica Podgorica upiše hipoteku na ovim nepokretnostima u korist Države Crne Gore. Određeno je da će se jemstvo ukinuti i optuženi staviti u pritvor, ako na uredan poziv ne dođe, a izostanak ne opravda, ili ako se protiv njega, nakon što je ostavljen na slobodi, pojavi neki drugi zakonski osnov za pritvor, a ukoliko optuženi pobjegne, rješenjem će se odrediti da se vrijednost data kao jemstvo unese u poseban razdjel budžeta za rad sudova.
Istim rješenjem optuženom Jovaniću izrečene su mjere nadzora i to obaveza povremenog javljanja Upravi policije – Odjeljenju bezbjednosti Podgorica svakog 1-og u mjesecu i zabrana napuštanja boravišta. Optuženi je upozoren da će se protiv njega odrediti pritvor ako prekrši izrečene mjere nadzora.
Odlučujući o žalbi SDT-a izjavljenoj protiv navedenog rješenja ovaj sud je prihvatio razloge koje je dao prvostepeni sud na osnovu sveukupne analize činjenica u spisima predmeta, da se svrha koja se ogleda u obezbjeđenju prisustva okrivljenog u krivičnom postupku i nesmetanom vođenju krivičnog postupka može postići primjenom procesne mjere jemstva u gore navedenoj visini i da predstavlja dovoljnu garanciju da se okrivljeni neće kriti ili pobjeći i tako ometati vođenje krivičnog postupka, kao i da će se odazivati na pozive suda, a dodatnu garanciju za onemogućavanje optuženog da napusti teritoriju Crne Gore, predstavljaju izrečene mjere nadzora i to obaveza povremenog javljanja određenom državnom organu – Upravi policije Odjeljenje bezbjednosti Podgorica, kao i zabrana napuštanja boravišta – teritorije Glavnog grada Podgorica, sve u skladu sa čl.166 st.2 tač.2 i 4 ZKP-a.
Prilikom odlučivanja o žalbi SDT-a, ovaj sud je posebno imao u vidu razloge navedene u Odluci Ustavnog suda Crne Gore U-III br.638/23 od 12.10.2023.godine, kojom je usvojena ustavna žalba okrivljenog Jovanića i ukinuto ranije rješenje Apelacionog suda Crne Gore Kvsž.br. 131/23 od 09.06.2023.godine kojim je ovaj sud potvrdio rješenje Višeg suda u Podgorici o odbijanju predloga za određivanje jemstva.
Prilikom odlučivanja o žalbi, ovaj sud je cijenio okolnost da su srodnici optuženog svojom imovinom - nepokretnostima, garantovali prisustvo okrivljenog u krivičnom postupku, pri čemu su dokazali vlasništvo nad tim nepokretnostima, koje uglavnom čine stambeni prostori davalaca jemstva, visinu ponuđenog jemstva, kao i njegovu naplativost, na koje činjenice je ukazao Ustavni sud Crne Gore u svojoj odluci U-III br.638/23 od 12.10.2023.godine, pa imajući sve navedeno u vidu, i po mišljenju ovoga suda ponuđeno jemstvo predstavlja dovoljnu garanciju da se okrivljeni neće dati u bjekstvo, zbog čega je navode žalbe ocijenio kao neosnovane.