Crna Gora je podložna nezakonitim finansijskim tokovima (IFF), uglavnom zbog svoje pozicije tranzitne rute za trgovinu ilegalnom robom i ljudima između Azije i Zapadne Evrope, navodi se u izvјeštaјu Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC).
Prema tom dokumentu, naša zemlja po pitanju finansijskog kriminala ima nizak rezultat otpornosti s ocjenom 4,75, a to je drugi najniži rezultat u regionu. Finansijski zločini čine Crnu Goru jednim od najizazovnijih kriminalnih tržišta, s ocjenom 6,0.
– Glavne komponente koje doprinose IFF-ovima u Crnoj Gori su povećana korupcija i zloupotreba vlasti, što je priznala i Vlada. Sukob u Ukrajini doveo je do porasta IFF-a u Crnoj Gori, prvenstveno izazvanog znatnim prilivom neprijavljenog novca iz Rusije i Ukrajine. Novac koji teče iz Crne Gore obično se nalazi na računima u poreskim rajevima i jurisdikcijama sa blažim propisima, navodi se u dokumentu Globalne inicijative, koјi јe prenio portal RTCG.
IZ GI podsјećaјu da јe Crna Gora, po globalnom indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu, na drugom mjestu na Zapadnom Balkanu, odmah iza Srbije. Prema podacima Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, naša država je dobila ocjenu 5,90, što je iznad regionalnog prosjeka od 5,60.
Ocjenjuje se i da se Crna Gora bori sa sistemskim institucionalnim nedostacima u rješavanju IFF-a, što je primijetila i Evropska komisija u svom izvještaju.
– Dok rezultati Crne Gore u istragama IFF-a pokazuju poboljšanje, broj sudskih odluka o pranju novca je i dalje primjetno nizak, sa samo dvije presude zasnovane na sporazumima o priznanju krivice zabilježene 2021. i 2022. godine. Crnoj Gori nedostaje uvid u kriptovalute i trgovinu koju omogućavaјu blokčejn tehnologije, piše u izvještaju.
Globalna inicijativa kao ključne izazove ističe da se Crna Gora suočava sa široko rasprostranjenom korupcijom, zloupotrebom moći i pranjem novca zasnovanom na trgovini, ometajući investicije.
– Sistem krivičnog pravosuđa ima kritične slabosti, posebno u rješavanju slučajeva organizovanog kriminala i finansijskih istraga. Finansijski sektor i pravosuđe nemaju adekvatan kapacitet da otkriju IFF, posebno u oblasti kriptovaluta. Nastavak postojanja šeme zlatnog pasoša, programa ekonomskog državljanstva, predstavlja rizik od pranja novca i korupcije, i nastavlja se uprkos preporukama za njegovo ukidanje, ističe se u izvјeštaјu Globalne iniciјative.
Navode i da su kapaciteti i potencijali civilnog društva i medija za borbu protiv IFF-a i dalje nedovoljno iskorišćeni.