
U tom periodu, budući da ističe šest mjeseci od hapšenja, SDT mora podnijeti optužnicu u ovom predmetu ili osumnjičene pustiti da se brane sa slobode. Prema nezvaničnim saznanjima, u istrazi nije saslušan nijedan svjedok koji bi odgovarao na pitanja o krivici okrivljenih. Radnje koje su preduzimane u prethodnih pet i po mjeseci bile su uglavnom u sklopu finansijske istrage. Osim Strahinje Koprivice, naredbom o sprovođenju istrage obuhvaćeni su i Igor Krstović, Marinko Koprivica, Nikola Vukotić i Blažo Đurković.
Glavni dokazi i u ovom predmetu pribavljeni su preko Europola, odnosno francuskih vlasti, koje su dešifrovale do tada kriptovanu aplikaciju Skaj i dostavile dokaze crnogorskim pravosudnim organima. Nakon toga uslijedila je istraga sa ciljem identifikovanja takozvanih pinova, odnosno korisnika Skaja koji su učestvovali u dogovorima oko nezakonitih radnji. Zbog toga nije bilo svjedoka o švercu za koji se ova grupa sumnjiči.
Prema prepiskama do kojih su došli, SDT sumnja da je kriminalna grupa švercovala velike količine cigareta i skanka u zemlje Evropske unije. Koprivica je, navodno, skank nabavljala od osumnjičenog Krstovića, koji je prema policijskim evidencijama blizak "škaljarskom klanu". Droga je nakon toga krijumčarena do Hrvatske.
Veliki novac, prema navodima iz istrage, petočlana kriminalna grupa zaradila je i od šverca cigareta. Navodno, samo od dvije ture uzeli su oko 160.000 eura. Prema spisima SDT-a, kriminalna grupa je formirana tokom 2020. godine. Cigarete i skank, kako se sumnja, nabavljali su iz Albanije i Zete, nakon čega su nelegalnu robu prevozili do Hrvatske ili Italije, a onda dalje u zemlje Evropske unije. Prema nezvaničnim saznanjima "Dana", tužilaštvo ovu mafijašku organizaciju tereti da je u julu 2020. godine prokrijumčarila dvije ture po 300 paketa cigareta. Koprivica je, prema sumnjama tužilaštva, bio zadužen da pronađe robu, a skank je navodno dobavljao preko Krstovića. Preostala trojica osumnjičenih navodno su bili zaduženi za razvoženje tura, prepakivanje robe itd.
Protiv osumnjičenih se vodi i finansijska istraga kako bi se utvrdilo u šta je ulagan novac koji je zarađen krijumčarenjem skanka i cigareta. Kako je "Dan" ranije objavio, sudija za istragu Višeg suda u Podgorici usvojio je zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva da se kriminalnoj grupi privremeno blokira imovina zbog sumnje da je stečena švercom cigareta i droge. Prema nezvaničnim saznanjima "Dana", od više osumnjičenih oduzeti su stanovi i kuće, placevi, automobili i dio novčanih sredstava na računima banaka, kao i akcije koje imaju u nekim preduzećima. Jedan dio predloga SDT-a je odbijen. Iz Višeg suda u Podgorici "Danu" je potvrđeno da su postupali po zahtjevu za privremenu blokadu imovine osumnjičenih u ovom predmetu.