
Ministar javne uprave Maraš Dukaj tvrdi da je sve informacije, u vezi sa prijetnjama koje je preko pripadnika "kavačkog klana" dobio od državljanina Turske Binali Čamgoza, optuženog za teška krivična djela, prenio istražnim organima i da od njih očekuje reakciju. Dukaja je, dok je bio ministar u vladi Dritana Abazovića, o prijetnjama obavijestio direktor ANB-a Boris Milić, a uslijedile su nakon što Čamgoz nije dobio azil u Crnoj Gori iako mu je to obećano.
– Sve što sam imao kazao sam u zakonitoj proceduri nadležnim organima i siguran sam da je to najbolji put za dobijanje svih odgovora, pa i onih koji interesuju medije, kazao je juče Dukaj.
Ministar je, kako su prenijele "Vijesti", saslušan krajem jula 2023. godine, nakon što su Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) i ANB dobili informaciju da mu Čamgoz prijeti zbog neispunjenog obećanja. Ministar je pred inspektorom ispričao da nije obećao pomoć, ali da strahuje za svoj život jer je siguran da je to u njegovo ime učinio Indrit Koleši, sa kojim je i razgovarao o Čamgozu i kome je rekao da će provjeriti kakve su mogućnosti da on zakonskim putem dobije azil.
– Binal Čamgoz je visokopozicioniranom članu "kavačkog klana" rekao da mu ja nisam održao obećanje, i da mi zato treba poslati jaku poruku, tj. prijetnju preko ostalih pripadnika "kavačkog klana"... Nikada nisam upoznao Čamgoza, niti sam ikada imao bilo kakav kontakt sa njim, ali mi je poznato da se on trenutno nalazi u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija na izdržavanju zatvorske kazne, te da je u Turskoj pokrenut postupak protiv njega zbog moguće umiješanosti u ubistvo vođe "škaljarskog klana" Jovana Vukotića, piše u Dukajevoj izjavi.
Ministar je kazao da ga je prijatelj iz Prištine zamolio da pomogne Čamgozu da dobije politički azil u Crnoj Gori, ali nije želio da otkrije njegovo ime.
Policiji je pojasnio da ga je, dok se nalazio u službenoj posjeti Sjevernoj Makedoniji, pozvao direktor ANB-a Boris Milić koji mu je rekao da se ne kreće previše i da će zbog ozbiljnih prijetnji imati policijsku pratnju u toj državi, na Kosovu i u Albaniji, odnosno dok se ne vrati u Crnu Goru. Naveo mu je i da je potrebno da se po povratku u Crnu Goru javi u ANB.
Osim istrage o prijetnjama koje su navodno potekle od Čamgoza, policija, prema nezvaničnim saznanjima "Dana", provjerava i da li je nekome ponuđen ili dat novac kako bi se tom turskom državljaninu obezbijedio azil. Javna je tajna da se, kad je riječ o azilu, barata velikim sumama koje se dijele na više lica koja, na različitim nivoima, učestvuju u obavljanju tog posla za naručioca. S obzirom na činjenicu da se Čamgoz u svojoj domovini suočava sa teškim optužbama, a imajući u vidu i njegovu veoma lošu zdravstvenu situaciju i više nego dobro materijalno stanje, da se pretpostaviti da je u igri poveća suma, o određenoj cifri se i spekuliše, ali je sve i ostalo na tome.
Čamgoza Turska traži zbog sumnje da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, nanošenje povrede, prijetnje, kršenje zakona o vatrenom oružju, uzrokovanje štete, razbojnička krađa, pokušaj ubistva. Ministar pravde Andrej Milović odbio je prije nekoliko dana molbu za njegovo izručenje Turskoj.
Čamgoz je uhapšen 6. jula 2022. godine u Podgorici po potjernici koju su turske vlasti raspisale za njim. Od hapšenja tvrdi da će mu život biti u opasnosti ukoliko bude izručen Turskoj, zbog čega je tražio azil u našoj državi. Tražeći međunarodnu zaštitu u Crnoj Gori, Čamgoz je pred službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova tvrdio da je od djetinjstva pshički i fizički maltretiran u Turskoj. Kako tvrdi, motiv leži u tome što je po etničkoj pripadnosti Kurd, a po vjerskom opredjeljenju šiitski musliman. Čamgoz je kazao da mu je najteži momenat u životu bio kada mu je ubijen sin koji je bio tinejdžer. Rekao je da su vlasti u Turskoj taj slučaj predstavile kao samoubistvo. Ipak, kako tvrdi, nadzorne kamere zabilježile su kako policija iz čista mira napada njegovog sina u parku suzavcem. Nakon toga, kako je dodao, odvukla su ga dvojica policajaca i pretukla ga do smrti. Ispričao je da je na mitingu ranjen u sukobu sa rasistima i da mu nije dozvoljeno adekvatno liječenje. Kao posledica toga, tvrdi Čamgoz, ostao je invalid – paraplegičar.