Одлуком Апелационог суда потврђено је рјешење о продужењу притвора Ђоку Дробњаку, шпедитеру из Бара, осумњиченом да је дио криминалне организације која је прокријумчарила 500 килограма кокаина из Јужне Америке до луке Бар. Како се наводи у рјешењу суда, притвор му је продужен због опасности од бјекства, утицаја на саизвршиоце и свједоке и тежине дјела за која се терети.
Дробњак је лишен слободе у јануару, када су запослени у Логистичком центру компаније „Воли“ пријавили да је стигла пошиљка са пакетима банана у којима се налази и друга роба, за коју су надлежни касније установили да је кокаин у количини од 500 килограма.
Наредбом о спровођењу истраге СДТ-а, наводи се да је Дробњак основано сумњив да је у првој половини 2021. године у Бару постао члан криминалне организације коју су формирали засад неидентификовано лице М.М. и још једно лице. На основу наредбе судије за истрагу Вишег суда у Подгорици од 11.1.2022. примијењене су мјере тајног надзора, између осталих, и у односу на Дробњака.
– Анализом података прикупљених до сада примијењеним мјерама тајног надзора произилази да је окривљени дана 12.1.2022. године, дакле, након што је контејнер у којем се налазио кокаин био предмет скенирања, та након што је упућен на одредиште, са свог мобилног телефона, позвао С.Л., запосленог у компанији Воли, указујући му да су контејнери скенирани у Луци Бар и распитујући се да ли приликом истовара робе у њиховом логистичком центру неко присуствује, при чему се из садржине разговора јасно закључује да мисли на полицију, изражавајући забринутост да роба не буде отета као што је то био случај у Д., очигледно мислећи на случај када је наоружана криминална група отела камион са опојном дрогом који је у пратњи полиције превожен на одговарајућу локацију ради предузимања службених радњи због сумње да се у њему налази опојна дрога – наводи се у одуци суда.
Даље се наводи да постоји основана сумња да је Д.Ђ. као овлашћени шпедитер правног лица из Бара вршио манипулацију контејнера са бананама у којима је смјештен кокаин, достављао бројеве контејнера купцима јужног воћа, а све у циљу изузимања кокаина испод царинског надзора и даље продаје на тржишту Црне Горе и других европских земаља. У списима пише и да су други припадници криминалне организације, држављани Црне Горе запослени у Слободној царинској зони Луке Бар, наводно прихватили да прикривају контејнере у којима се налази кокаин, те да изузимају дрогу из контејнера и предају је другим припадницима криминалне организације ради даљег транспорта, као и да уклањају трагове о извршеним кривичним дјелима. Задатак држављана Еквадора, према наводима СДТ-а, чланова исте криминалне групе, био је да набаве фалсификоване службене знакове – пломбе намијењене за печаћење контејнера у међународном поморском саобраћају, које су остављали заједно са кокаином у контејнерима, а како би их други припадници криминалне организације користили приликом преузимања опојне дроге, тако што би оригиналне пломбе на контејнерима, након што би из истих изузели кокаин, ставили и створили привид да контејнери нијесу отварани.