Ilustracija / - ARHIVA DANA
19/03/2025 u 16:40 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ustavni sud: O Programu privremenih objekata u zoni morskog dobra nakon odgovora resornog ministarstva

Postupku ocjene ustavnosti i zakonitosti Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period od 2024. do 2028. godine nastaviće se nakon što stigne odogovor donosioca tog akta, odnosno Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

To je saopštila predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko u odnosu na obraćanje predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua.

- Shodno obraćanju Opštine Ulcinj Ustavnom sudu Crne Gore od 17. marta 2025. godine, kojim zahtijevate hitnost u postupanju u postupku ocjene ustavnosti i zakonitosti Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period od 2024. do 2028. godine, obavještavam Vas da je u naznačenom predmetu u toku prethodni postupak u kojem je Inicijativa dostavljena na odgovor donosiocu akta, saglasno odredbi člana 34 stav 1 Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore -navodi se u odgoovru.

Kako se ističe, odmah po prijemu predmetnog obraćanja, odnosno 18. marta 2025. godine, Ustavni sud je isto razmotrio i jednoglasno donio zaključak da se, zbog značaja i osjetljivosti postavljenih pitanja, te potrebe zaštite ličnih i ekonomskih prava manjinskog naroda, postupak u naznačenom predmetu nastavi neposredno nakon dostavljanja odgovora donosioca akta.

Ranije su iz kabineta predsjednika Opštine Ulcinj naveli da su upozoravali od momenta kada je Vlada Crne Gore u februaru ove godine, na whats up grupi, donijela izmjene i dopune Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra 2024-2028, da se radi dokumentu koji nije dobio saglasnost predsjednika primorskih opština i da je isti u suprotnosti sa tada još uvijek važećim Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata.

- Apelujemo na Ustavni sud da se što hitnije odredi prema Inicijativi i urgenciji koju su podnijeli zakupci dvadeset kupališta sa teritorije Opštine Ulcinj. Radi se o javnom interesu. Odluka bi imala za cilj da spriječi dalje nezakonito postupanje kako Vlade Crne Gore i JP za upravljenje morskim dobrom, i koja ima daleko štetne posljedice za građane Opštine Ulcinj. Iz neprava se ne može roditi pravo i svako je obavezan da se pridržava Ustava i zakona - naveli su ranije iz kabineta predsjednika Opštine Ulcinj.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
25. mart 2025 01:12