
U prvoj polovini tekuće godine, kaznu kod kuće uspješno je odslužilo 140 osuđenika, saopšteno je za "Dan" iz Ministarstva pravde. Kako je precizirano iz ovog resora, navedeni broj se odnosi na lica koja su kaznu zatvora započela izdržavati tokom 2021. godine ili 2022. godine, a redovni istek kazne ili uslovni otpust im je nastupio u toku 2022. godine. U istom periodu prekinuto je izdržavanje ovog vida sankcije u osam predmeta.
– U vremenskom periodu od 1. I 2022. godine do 30. VI 2022. godine, u osam predmeta je prekinuto izvršenje kazne zbog samovoljnog napuštanja prostorija ili samovoljnog ometanja, uklanjanja ili oštećenja uređaja za praćenje od strane osuđenih lica. U svim navedenim predmetima je Ministarstvo pravde o tome u formi izvještaja obavijestilo nadležne sudove, a posledica takvog nedozvoljenog ponašanja osuđenih lica se ogleda u tome da sud određuje da se ostatak kazne zatvora umjesto u prostorijama u kojima osuđeni stanuje ima izvršiti u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija – navodi se u odgovoru.
Kako se dodaje u dostavljenim odgovorima, više od 200 osuđenika čeka da bude upućeno na izdržavanje kazne zatvora u prostorijama za stanovanje.
– Od navedenog broja, sa 165 osuđenih lica je obavljen zakonom propisan prvi razgovor, a sa svrhom upoznavanja osuđenih lica s pravima i obavezama, načinom izvršenja izrečene kazne i radom uređaja za elektronski nadzor, te je postupak izrade programa izvršenja kazne u tim predmetima u toku. U preostalom broju predmeta osuđenim licima je poslat poziv za obavljanje razgovora ili se radi o osuđenim licima koja trenutno nisu dostupna Ministarstvu pravde radi izdržavanja kazne i u tim predmetima se preduzimaju zakonom propisane radnje u cilju obezbjeđivanja njihove dostupnosti – precizirano je iz ministarstva.
Pojasnili su da vremenski period koji protekne od dana kada sud dostavi Ministarstvu pravde pravosnažnu presudu radi izvršenja kazne kućnog zatvora do dana kada osuđenik započne izdržavati izrečenu kaznu, utiče više okolnosti.
– One nekada mogu biti subjektivne prirode, odnosno mogu postojati na strani osuđenog lica, a nekada objektivne prirode, tj. tiču se trenutnih kapaciteta Ministarstva pravde u pogledu uređaja putem kojih se vrši elektronski nadzor i broja službenika zaduženih za sprovođenje kazni i njihovu kontrolu putem elektronskog nadzora – pojašnjeno je u odgovoru.
Zakonom je regulisano da osuđeni koji izvršava kaznu zatvora u prostorijama u kojima stanuje ima pravo da boravi jedan čas dnevno van prostorija u kojima stanuje. Iako je u kućnom zatvoru, ukoliko je osuđenik zaposlen, onda će on redovno odlaziti na posao, ukoliko krivično djelo za koje je osuđen nije u vezi s radom. Prostorije u kojima stanuje, osuđenik može napustiti i ukoliko pohađa nastavu tokom redovnog školovanja, odlazi na polaganje ispita, kao i u slučaju teške, akutne ili hronične bolesti, radi odlaska na redovne zdravstvene preglede. Iz kuće može izaći i ako ima zakazano svoje vjenčanja, kao i ukoliko se desi smrt bliskog lica, te ako ima obavezu staranja prema članu porodice, u skladu sa zakonom, u slučaju da tu obavezu ne može da obavlja drugo lice.
U slučaju kad ministarstvo odobri osuđenom da napusti prostorije u kojima stanuje, vrijeme koje osuđeni provede van prostorija u kojima stanuje, uračunava se u vrijeme izvršenja kazne zatvora. Izuzetno, osuđeni kome je potrebna hitna medicinska pomoć može napustiti prostorije u kojima stanuje i bez podnošenja zahtjeva, o čemu je dužan da, u roku od 24 časa, dostavi izvještaj zdravstvene ustanove o zdravstvenom stanju. Vrijeme provedeno na bolničkom liječenju uračunava se u vrijeme izvršenja kazne zatvora.
Коментари (0)
Оставите свој коментар