У првих пет мjесеци ове године на граници ЕУ са земљама западног Балкана откривено је више од 14.700 миграната, двоструко више у односу на исти период 2020. године. На то је велики утицај имао попуштање мјера и отварање граница након побољшања ситуације са вирусом корона. Према подацима Европске агенциjе за граничну и обалску стражу процјењено је да је до сада пријављено 2.900 илегалних прелазака границе на рути западног Балкана у мају, двоструко више него прије годину дана. Црна Гора и земље западног Балкана једно су од врло битних и честих одредишта за мигранте, али и рута која је један корак ближе остварењу њиховог циља.
- Двиjе главне националности миграната били су Сиријци и Авганистанци- саопштено је из FRONTEX-a.
Према прелиминарним подацима, број илегалних прелазака граница на спољним границама Европе у првих пет мjесеци 2021. године достигао је преко 47.100, или 47 одсто више од укупног броја од прије годину дана када је ирегуларна миграција опала због ограничења путовања повезаних са избијањем КОВИД-а.
У мају је број илегалних прелазака границе достигао 10.500, више него двоструко у односу на исти мјесец лани.
Агенција Европске уније за сарадњу у спровођењу закона – Еуропол 17. марта је подржала њемачку савезну полицију, јединицу за криминалистичко истраживање, у разбијању организоване криминалне групе која је кријумчарила мигранте из Турске у Њемачку.
Осумњичени су наводно прошверцовали око 80 миграната, а сваки од њих је за то платио до 12.000 еура. У овој акцији извршен је претрес шест кућа, а ухапшене су три особе. Пронађена су возила, електрична опрема и документација.
– Криминална мрежа наводно је прошверцовала око 80 миграната поријеклом са Блиског истока, углавном из Египта, Сирије и Турске. Осумњичени су камионима и малим комбијима кријумчарили мигранте такозваном балканском рутом, од Турске до Њемачке преко Чешке или Пољске. Користили су пречице као извиђачку превентивну мјеру како би избјегли откривање од стране полиције. Мигранти су им плаћали између 3.500 и 12.000 еура по особи, а често су били и у животној опасности – навели су тада из Еуропола.
Еуропол је у овој акцији олакшао размјену информација, пружио оперативну координацију и аналитичку подршку.
Земље широм свијета биле су затвориле вањске границе у настојању да контролишу и зауставе ширење вируса корона. У тим околностима, како су раније указали из Еуропола, криминалци проналазе нове начине злоупотребе илегалних миграната који желе да уђу у европске земље или да путују по Европи, као и жртава у радним или сексуалним искоришћавањима.
Европски центар за кријумчарење миграната објавио је 2019. четврти годишњи извјештај, у којем се наводи да очекују сталну потражњу организоване службе кријумчарења миграната у земљама западног Балкана због појачане граничне контроле, мјере која ће вјероватно бити споро уклоњена.