U platformi se navodi da rezultati na lokalnim izborima u Glavnom gradu ukazuju na značajnu snagu i pružaju čvrst temelj za izgradnju političke platforme koja će stabilizovati stanje u Podgorici i postati inicijalna kapisla za talas pozitivnih promjena na državnom nivou.
- Ova platforma predstavlja temelj buduće gradske vlasti, nudeći osnovu za podršku političkim subjektima spremnim da poštuju navedene principe i rade u interesu građana Podgorice i Crne Gore - navodi se u platformi.
Principi sadržani u platformi su: građani u fokusu, dinamičan razvoj i unapređenje infrastrukture, kadrovska politika zasnovana na kompetencijama, transparentnost i odgovornost u radu, odgovorno upravljanje javnim finansijama i resursima.
Platformu prenosimo u cjelosti
Uvažavajući potrebu za modernom, odgovornom i transparentnom upravom koja stavlja u prvi plan interese i potrebe građana, a ne uskopartijske interese; uzimajući u obzir okolnosti koje su dovele do prijevremenih lokalnih izbora u Podgorici, kao i rezultate izbora koji odražavaju volju većine građana, neophodno je poštovati sljedeće principe:
1. Interesi građana u fokusu – Gradska uprava mora staviti interese i potrebe građana Podgorice u centar rada, prilagođavajući aktivnosti njihovim potrebama, sa ciljem povećanja kvaliteta života.
2. Dinamičan razvoj i unapređenje infrastrukture – Gradska uprava treba kontinuirano razvijati grad unapređenjem infrastrukture, održivim razvojem i podsticanjem investicija, uz jačanje kulturnog i ekonomskog položaja glavnog grada.
3. Kadrovska politika zasnovana na kompetencijama – Kadrovska politika gradske uprave mora se zasnivati na sposobnostima, znanju i rezultatima, osiguravajući izbor najkvalitetnijih kandidata, čime se doprinosi efikasnosti i profesionalizmu administracije.
4. Transparentnost i odgovornost u radu – Gradska uprava mora biti transparentna u svim procesima, omogućavajući građanima uvid u donošenje odluka i upravljanje resursima, uz postavljanje mehanizama odgovornosti za eventualne nepravilnosti.
5. Odgovorno upravljanje javnim finansijama i resursima – Odgovornost u upravljanju javnih resursima u korist sadašnjih i budućih generacija, bez korišćenja tih resursa za kratkoročne političke ciljeve mora biti prioritet gradske uprave.
Podgorici je potrebna efikasna, odgovorna i transparentna gradska uprava koja će raditi u interesu građana. Ova uprava treba da osigura stabilnost i razvoj grada, pružajući pozitivan primjer za Crnu Goru u cjelini. Određeni pokazatelji ukazuju da je lokalna administracija nedovoljno efikasna i u organizacionom i u kadrovskim smislu. Stoga je potrebno u što kraćem vremenskom periodu napraviti optimizaciju administracije, kako bi bila funkcionalna i održiva u finansijskom smislu, a istovremeno sposobna da na kvalitetniji način obavlja i unaprijedi komunalne i druge usluge građanima.
Neophodno je otvoriti gradsku upravu za nestranačke ličnosti, zaposlene u sistemu Glavnog grada koji imaju veoma kvalitetno znanje, a nisu dobili priliku da obavljaju najvažnije rukovodeće funkcije. Oni koji imaju partijsku pripadnost, a budu na rukovodećim funkcijama treba da zamrznu svoje lokalno partijsko djelovanje dok obavljaju navedene funkcije.
Jedan od ključnih principa treba da bude sprovođenje Plana integriteta u javnoj upravi i poštovanje Etičkog kodeksa službenika i namještenika, kao kvalitetnih mehanizama prevencije korupcije u javnoj upravi.
Nužno je usaglašavanje koncepta organizovanja i finansiranja lokalne samouprave sa iskustvima i standardima iz ovih oblasti u državama Evropske unije.
Neophodno je implementirati princip ravnomjernog razvoja grada sa akcentom na bolje infrastrukturno povezivanje prigradskih i seoskih područja sa gradskim centrom. To uključuje preispitivanje postojećih i u najkraćem roku definisanje i utvrđivanje novih koncepata urbanističkog i ukupnog razvoja grada.
Pored navedenih komunalnih i planskih prioriteta, potrebno je posebno posvetiti pažnju ekonomskom razvoju, stvaranju uslova za podršku projektima koji doprinose ekonomskom razvoju i zapošljavanju u svim oblastima – od poljoprivrede i turizma, male privrede, IT, usluga.
Građanska i evropska Podgorica treba da bude primjer čistijeg, zelenijeg, saobraćajno sređenijeg, socijalno odgovornijeg i kulturno bogatijeg grada; grada u kojem će mladi imati ambijent adekvatan i za rad i za provod, preduzetnici imati povoljan poslovni ambijent da realizuju svoje ideje, a najstariji sugrađani dostojanstvene uslove za život.
Sagledavajući trenutni društveni, politički i ekonomski kontekst, evidentna je potreba za platformom koja bi okupila političke subjekte posvećene principima odgovornosti i razvoja.
Ova platforma treba da bude posvećena prevazilaženju političkih i društvenih podjela radi zajedničkog interesa, što je ključno za stabilnu budućnost Podgorice i Crne Gore kao građanske države i demokratskog društva.
Svaka saradnja u tom smislu treba počivati na jasnom i preciznom programskom dogovoru o svemu onome što je potrebno uraditi u narednom četvorogodišnjem periodu kako bi Podgorica bila grad za primjer.
Podgorica, kao administrativni i ekonomski centar sa trećinom ukupne populacije Crne Gore, predstavlja odgovarajuću polaznu tačku za stvaranje političkog pravca koji će biti pokretač pozitivnih promjena u zemlji.
Rezultati postignuti na lokalnim izborima u Glavnom gradu ukazuju na značajnu snagu i pružaju čvrst temelj za izgradnju političke platforme koja će stabilizovati stanje u Podgorici i postati inicijalna kapisla za talas pozitivnih promjena na državnom nivou.
Ova platforma predstavlja temelj buduće gradske vlasti, nudeći osnovu za podršku političkim subjektima spremnim da poštuju navedene principe i rade u interesu građana Podgorice i Crne Gore