Sačuvajte sluh / -ILUSTRACIJA
09/11/2023 u 03:00 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Spriječite oštećenje čula: Dokazi sugerišu da nikotin može uzrokovati gubitak sluha

Oprezno sa slušalicama

​Neki ljudi nemaju sluh od rođenja, dok drugi ogluve tokom života - zbog starenja, nepravilne upotrebe slušalica ili izloženosti glasnim zvukovima. Postoje dva glavna oblika gubitka sluha: senzorineuralni i provodni.

Prvi tip, senzorineuralni, događa se kada se ošteti unutrašnje uho ili slušni nerv. Šteta je obično nepopravljiva. S druge strane, provodni gubitak sluha često je reverzibilan. Najčešće sluh izgubimo zbog izloženosti visokim decibelima.

Evo što možete preduzeti:

Držati se podalje od glasnih zvukova najbolji je način da se izbjegne gubitak sluha uzrokovan bukom. Ako ste zbog posla okruženi bukom, pokušajte se često odmarati u tišini i nosite čepiće za zaštitu sluha. Na koncertima se udaljite od najbučnijih mjesta, a i kod kuće na audio uređajima namjestite nisku glasnoću.

Takođe budite na oprezu kada koristite slušalice - ne slušajte muziku preglasno, a svakih sat vremena ih skinite. To vrijedi za sve vrste buke jer glasni zvukovi s vremenom uzrokuju sve veću štetu.

Važan savjet kojeg biste se trebali pridržavati jeste i da ne pušite. Dokazi sugerišu da nikotin može uzrokovati gubitak sluha.

Provjerite nuspojave lijekova koje uzimate jer i oni mogu uzrokovati gubitak sluha i čak izazvati tinitus (stalni šum u ušima), koji je obično i prvi simptom toksičnosti lijekova koje koristimo.

Takvi se lijekovi nazivaju ototoksični, a među njima se nalaze neki antibiotici, lijekovi koji se koriste tokom hemoterapije, protivupalni i neki bezreceptni lijekovi kao što je acetilsalicilna kiselina, prenosi "Živim.Gloria".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. novembar 2024 22:38