Сједница Скупштине Црне Горе на којој ће бити изгласана 43. Влада Црне Горе, овога пута мањинска, биће одржана након локалних избора у Беранама и Улцињу, а предлог програма и састава владе мандатара Дритана Абазовића, у црногорски парламент стићи ће најкасније до 20. марта, сазнаје "Дан" из партија конституената будуће извршне власти.
Наши саговорници, који су жељели да остану анонимни, сматрају да ће потпредсједник Скупштине Страхиња Булајић заказати сједницу скупштине до 10. марта, а ако се то не догоди ићи ће се на резервну варијанту да ту сједницу закаже неко од два преостала потпредсједника парламента. Они сматрају да је то исправно јер је двије трећине посланика тражило да сједница буде одржана.
Охрабрење је стигло и од потпредсједнице парламента Бранке Бошњак, која је изјавила да би Булајић требао да закаже сједницу и да ће се ако то не уради радити "о злоупотреби појединца".
У међувремену, почеле су интензивне консултације партије потписница Меморандума о сарадњи и већ се искристалисао проблем који ће морати брзо да се ријеши. Социјалистичка народна партија не жели да уђе у владу ако су у њој Социјалдемократе и Социјалдемократска партија. То је у више наврата потврдио и сам предсјденик ове партије Владимир Јоковић. Проблем је у томе што је мандатар Дритан Абазовић, у свом "релаксирајућем стилу" већ направио извјесне договоре са Социјалдемократама, односно са предсједником ове партије Дамиром Шеховићем.
Сада се ситуација потпуно промијенила, па ће Абазовић морати добро да избалансира ова прва неслагања, јер је јасно да његова влада, како је конципирана и обезбиједила подршку, има смисла само ако у парламенту, за њу и њене предлоге, убудуће руку дигне најмање 49 представника грађана. Након плана који је пропао, а предвиђао је 54 посланика на Абазовићевој страни, тешко да би све имало подршку било кога, па и "пријатеља дипломата", ако не може да се "одради" све што је замишљено а зашта је потребна најмање тропетинска већина у парламенту.
Скоро да се може гарантовати да Јоковићев "тврд став" вјероватно неће проћи, а и тешко је вјеровати да ће СНП одустати од уласка у владу након свега што је прошла до сједнице Главног одбора и након евидентних неслагања многих чланова ове партије. У сваком случају, јасно је и да Социјалдемократска партија, односно њен предсједник Рашко Коњевић имају своју визију мањинске владе која се не слаже са оном коју има Абазовић. Изгледа да није помогла ни понуда од два министасртва за СДП – одбране и јавне управе, јер је Коњевић остао на истим позицијама.
Због тога Абазовић мора да иде даље и истражује расположење црногорских посланика. Очигледно да позитивни сигнали стижу из дијела посланичког клуба Покрета за промјене. И ова партија је била планирана у оној првој варијанти мањинске владе која би имала подршку 54 посланика. Тада су одбили јер нису хтјели са ДПС-ом. Сада? Питање је. Изгледа да су чари владе примамљиве, а може и доста да се изгуби. И лична позиција, ако буду ванредни парламентарни избори, али и позиције партијских другова и родбине, ако буде формирана нека влада без њих.