
Dobro je da se ne formira nova Vlada na osnovu zakona o predsjedniku, odnosno da taj zakon ne proizvede ni novu Vladu ni skraćenje mandata. Naš stav je da sve što proizvodi zakon o predsjedniku nema našu podršku. Skraćenje mandata Skupštini je moguće ako za to glasa 41 poslanik, ako toga nema, sve ostalo je anarhija, kazao je u razgovoru za "Dan" lider Albanske alternative i predsjednik opštine Tuzi Nik Đeljošaj.
Trenutno se pregovara oko formiranja vlade, na čijem čelu bi bio aktuelni premijer, Dritan Abazović. Takođe je pominjano da bi mandatar Miodrag Lekić mogao formirati izvršnu vlast, ali za to nemaju podršku URE. Ukoliko Vlada ne bude formirana, otvara se mogućnost da, po izmijenjenom zakonu o predsjedniku, Đukanović tri dana prije predsjedničkih izbora raspusti Skupštinu Crne Gore i raspiše vanredne parlamentarne izbore.
– Mislim da treba da se izabere Vlada sa Abazovićem na čelu, koja će pripremiti parlamentarne izbore, dakle izborna vlada. Nadam se da će do toga doći, i tako nešto podržavamo. Veoma brzo, u narednim danima očekujemo rotaciju poslanika Albanske liste i preuzimanje odgovornosti nas koji smo i osvojili mandat, jer sa našim znojem se neće niko igrati, javno i jasno – istakao je Đeljošaj.
On je pojasnio da je dogovor da na narednom zasijedanju skupštine, lidera Force, Gencija Nimanbegua zamijeni drugi poslanik.
Prvi krug predsjedničkih izbora će biti održan 19. marta. Đeljošaj ističe da će Albanski forum - Jedinstvo i razvoj, koalicija sačinjena od četiri albanske partije Albanske alternative, Demokratskog saveza Albanaca, Nacionalne albanske unije i Demokratskog saveza u Crnoj Gori danas odlučiti koga podržavaju na predsjedničkim izborima.
- Albanski forum će se danas oglasiti oko stava koji ćemo imati za predsjedničke izbore - kazao je on.
Skupština Crne Gore izabrala je troje, od četvoro nedostajućih, sudija Ustavnog suda čime će najviša sudska institucija biti odblokirana poslije pet mjeseci.
Krajem prethodnog mjeseca je izbor troje sudija podržalo više od dvije trećine poslanika vlasti i opozicije. Iako je, kao i ostalo troje sudija bio predložen od strane skupštinskog Ustavnog odbora, kandidat Faruk Resulbegović nije dobio neophodnu dvotrećinsku većinu.
– Nijesmo razgovarali ni o izabrana tri kandidata, tako da ne znam odakle teza da treba kao manjinske partije da se dogovore oko sudija koji treba da bude plod dogovora partija, a ne profesionalac. Ili je to pokušaj da odgovornost neko za ne glasanje prebaci negdje drugo. Očekujem izbor Resulbegovića – zaključio je Đeljošaj.