Тренутна политичка ситуација у Црној Гори може се описати као конфузна. Рад институција још увијек није успостављен у пуном капацитету, дио парламентарне већине и читава парламентарна опозиција покушава да сачини неку нову, мањинску владу која недвосмислено већ сада доводи до дестабилизације и може одвести Црну Гору у правцу у коме нико не жели да је одведе. Глобална криза узрокована сукобом у Украјини довела је до значајног поскупљења енергената и готово свих животних намирница, али и робе уопште. Све ово доприноси повећаној узнемирености грађана који су, по ко зна који пут у Црној Гори забринути за своју будућност, наводи у разговору за "Дан" посланик Уједињене Црне Горе Владимир Добричанин.
Добричанин се нада да ће политичка елита Црне Горе без обзира на политичку припадност, успјети да смогне снаге и дијалогом и компромисом дође до најбољег политичког и економског рјешења за грађане Црне Горе.
– Мањинска влада је политички експеримент у већ политички нестабилној Црној Гори. На овај експеримент, политички субјекти који су кренули у њега без претходних хипотеза, немају нити морално нити политичко право јер је он већ показао да је постао тачка још једног раздора. Рехабилитовање ДПС-а и његових политичких пратиоца је и извргавање руглу воље коју су грађани Црне Горе показали на последњим парламентарним изборима. Такође, на свим локалним изборима грађани су показали да та воља за смјеном претходног режима не само да се одржава, већ је она све интензивнија јер је свијест о његовој деценијској штетности по грађане Црне Горе данас све доминантнија – казао је Добричанин.
Како додаје, два политичка субјекта, који су своју побједу баштинили управо на борби против режима ДПС-а данас, својим чињењем доводе до његове рехабилитације и повратка посрнуле политичке мисли.
– Разлог оваквог дјеловања је остао мистерија јер разумног објашњења за овакав политички расплет једноставно нема. Цијела ствар око формирања мањинске владе базирана је на уцјенама и ставовима који су све само не одраз савремених демократских друштава. Kо може а ко не може у Владу одређују грађани на изборима, а не политичари који прижељкују оно што им по постигнутим резултатима припада само у склопу договора парламентарне већине. Уколико тај договор изостане, онда се рјешење тражи од оних који су нам указали повјерење а то су грађани на свеопштим изборима – истиче Добричанин.
Он подвлачи да је формирање владе у склопу парламентарне већине која је побиједила на изборима 30. августа 2020. године нешто за шта се Уједињена Црне Гора борила од самог почетка политичке кризе, те да је то ко ће бити на њеном челу најмање битно. Према његовом мишљењу, приоритетна питања која се морају рјешавати у Црној Гори су економски просперитет, борба против организоваог криминала, доношење закона о поријеклу имовине, ревитализација пољопривреде и сточарства, унапређење здравственог система и измјена већ превазиђеног система здравственог осигурања.
На питање да ли садашњи в.д предсједника Скупштине Страхиња Булајић треба да закаже сједницу парламента, одговара питањима.
– Да ли дијалогу треба дати предност над политичким ултиматумима? Да ли опет један народ у Црној Гори мора да се осјећа угроженим јер се сви они који су га газили полако враћају на власт? Парламентарну сједницу треба заказати онда када се све непознанице разјасне. На крају крајева, односно на почетку, намеће се питање ко подржава ову такозвану мањинску владу. Ми још увијек немамо договор око њеног формирања, а на сва уста чујемо кукњаву како се не заказује пленум. Поштоване колеге посланици и политички лидери, ви који сте кренули у ову опасну авантуру, прво се договорите чију ћете политичку подршку тражити и добити и ко ће бити конституенти ваше владе, а онда ћемо ми дати одговор на сва до сада постављена питања – закључује Добричанин.