Danas, kada obilježavamo Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, važno je podsjetiti da je položaj osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori daleko od dobrog, te da donosioci odluka i društvo u cjelini moraju preduzeti konkretne mjere kako bi se problemi ove kategorije stanovništva riješili što prije, poručila je predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović.
- Nažalost, činjenica je da u našem društvu postoje složene i brojne prepreke i poteškoće s kojima se svakodnevno suočavaju i bore osobe s invaliditetom. Uprkos tome što kao društvo napredujemo u pojedinim oblastima, nažalost, mora se istaći da smo u procesu unapređivanja statusa osoba sa invaliditetom malo napredovali, odnosno da i dalje postoje brojne fizičke, legislativne, institucionalne i ostale barijere koje prate osobe s invaliditetom - kazala je ona.
Prema njenim riječima, jedan od primjera je i podatak da se na evidenciji Zavoda za zapošljavanje na kraju juna ove godine nalazilo 9.973 nezaposlenih s invaliditetom, što je oko 22 odsto od ukupnog broja nezaposlenih u tom periodu.
- Nema opravdanja za to što se osoba sa invaliditetom sjetimo samo 3. decembra, dok preostali dio godine ne posvećujemo dovoljno pažnje ovoj kategoriji stanovništva. Takva praksa mora da se mijenja, a država mora stati iza svakog svog građanina, naročito iza osoba sa invaliditetom. Moramo se boriti za dostizanje inkluzivnog i bezbarijernog društva za sve osobe sa invaliditetom, a na osnovu svega što smo do danas naučili, jasno je da je neophodno primjenjivati pristup pitanju invaliditeta zasnovan na ljudskim pravima - naglasila je ona.
Svi zajedno, dodaje Đurović, državni funkcioneri i društveni akteri, NVO sektor, političke partije i svi ostali činioci moraju nastaviti s neprekidnim radom koji će srušiti prepreke sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom, boriti se za punu primjenu garantovanih prava osoba sa invaliditetom, razvijati njihove mogućnosti i potencijale i ne dopustiti da se osjete marginalizovanim i van društvenih zbivanja.
- Kao predsjednica Skupštine Crne Gore, pozivam predstavnike svih relevantnih institucija, da združenim snagama, damo maksimalan doprinos u izgradnji pravednijeg, pristupačnijeg i inkluzivnijeg društva za osobe sa invaliditetom. To nije samo naša obaveza na putu ka Evropskoj uniji, već i način da iskažemo osnovno poštovanje ljudskih prava, kao i da pokažemo svoju humanu stranu i spremnost da sistemski pomognemo našim sugrađanima - zaključila je Đurović.