Доћи ће вриjеме, када ћемо морати признати да нам нико неће моћи помоћи – ако не будемо могли помоћи сами себи и дозвати се разуму, па сjести и разговарати, покушати споро и мукотрпно – обнављати повjерење и правити мостове – наглашава проф. Гордана Ђуровић.
Предсjедница Црногорске паневропске униjе проф. Гордана Ђуровић каже да црногорски пут у Европу предуго траjе и да jе евидентно да грађани Црне Горе то више не могу разумjети и с разлогом се питаjу гдjе су ти наши европски партнери, сада, када нам jе баш потребно?
Професорица Ђуровић у разговору за Портал Дана истиче да ћемо морати да признамо да нам на том путу нико не може помоћи ако не будемо могли помоћи сами себи и дозвати се разуму.
- Треба нам снажниjи политички мониторинг и инсистирање на правилима преговарања. Борба за поновно повjерење у процес интеграциjа. Треба нам ЕУ коjа ће поjачати свиjетло у нашем интеграционом тунелу, дати назнаку прогреса, jасну смjерницу како далjе – истиче Ђуровић.
Она подсjећа да смо Споразум о стабилизациjи придруживању потписали 2007, кандидати смо од 2010. и преговарамо чланство скоро девет година, а Србиjа седам.
- Истраживања о подршци грађана за интеграциjе, у нашоj земљи крећу се од 55 па до 65 одсто, зависи од цjелине анкете и постављеног контекста. У Србиjи, подршка jе годинама била испод 50 одсто, сад jе око 54 одсто. Свака земља има своjе теме и проблеме, али наjважниjа су борба против корупциjе на високом нивоу, борба против организованог криминала, корпус људских права и антикорупциjа. Те се области требаjу и морају рjешавати само диjалогом политичких актера око кључних одлука у правосуђу, а таj диjалог изостаjе, па се подjеле продубљуjу и безбjедност угрожава. Енергиjа литиjа, енергиjа аутоколона, акциjа-реакциjа, варница на варницу, и велика зебња оних коjи мало дуже памте и мало даље гледаjу. У нашим унутрашнjим политичким превирањима, док ЕУ има своjих приоритета, као да снага нашег партнерства слаби - каже Ђуровић.
Она наглашава да то заиста ниjе добро и да треба да забрине све нас.
- Чекаjући ЕУ, чекаjући снажниjи глас НАТО, чекаjући jасниjе поруке Вашингтона, рачунаjући на разумиjевање Кине, и (не)миjешање Русиjе, те изостанак „битке” за Црну Гору и њене општине, ван њених граница – живимо здравствену и озбиљну економску кризу. Док расте незапосленост, а са њом и несигурност – повjерење у подршку ЕУ слаби. То наше дуго путовање у Европу, свакако да грађани више не могу до краjа разумиjети и са разлогом се питаjу – гдjе су ти наши европски партнери, сада, када нам jе баш потребно? И када ћемо бити позвани у таj Европски клуб, гдjе су Хрватска и Словениjа већ одавно пристигле. Доћи ће вриjеме, када ћемо морати признати на нико од наведених неће нам моћи помоћи – ако не будемо могли помоћи сами себи и дозвати се разуму, па сjести и разговарати, покушати споро и мукотрпно – обнављати повjерење и правити мостове. Те нам мостове не може направити нико други – до ми сами, али било би добро и да се да Црноj Гори – простор и вриjеме - да то сама уради – наглашава Ђуровић.
Предсjедница Црногорске паневропске униjе истиче да су код нас све теме за преговоре отворене, али и поред нових стратегиjа и методологиjа, посустаjемо са динамиком интеграциjа.
- Посебно jе обесхрабруjуће оно што ми, грађани региjе, видимо шта се дешава са Сjеверном Македониjом, коjа jе блокирана и jош ниjе почела преговоре, баш као ни Албаниjа, а Косово ниjе дошло ни до Биjеле шенгенске листе. Зато сада имамо наjављене те такозване политичке међувладине конференциjе, на коjима ће се причати о владавини права и европским задацима, како би премостили оваj изостанак конкретних резултата и напретка, коjи jе евидентан - каже она.
Међутим, према риjечима професорице Ђуровић, то, ових турбулентих мjесеци у нашоj земљи, очито ниjе довољно.
- Треба нам снажниjи политички мониторинг и инсистирање на правилима преговарања. Борба за поновно повjерење у процес интеграциjа. Треба нам ЕУ коjа ће поjачати свиjетло у нашем интеграционом тунелу, дати назнаку прогреса, jасну смjерницу како даље. На примjер, ако су препоруке Венециjанске комисиjе да се испоштуjу у потпуности, онда то треба jасно да саопшти (не само на твитеру..), треба да jасно истакне своjу позициjу и инсистира на њоj, и само тако може очувати пољуљани кредибилитет процеса. Ако jе Униjа на поцизиjи да не инсистира на пуном поштовању препорука Венециjанске комисиjе – и то треба jасно да саопшти. Да знамо на чему смо и да знамо са ким и о чему разговарамо – каже Ђуровић.