Европска комисија (ЕК) указивала је на важност да прије усвајања изборног закона – за који је потребна двотрећинска већина – мишљење о нацрту да Венецијанска комисија (ВК), стручно тијело Савјета Европе. То је посебно потенцирано и у посљедњем извјештају Европске комисије о напретку Црне Горе.
Питање усвајања избрног закона, односно Закона о избору одборника и посланика, једно је од главних у предстојећем Парламентарном дијалогу, који ће власт и опозиција наставити у августу. До двотрећинске већине, међутим, сада је тешко доћи.
ЕК је истакла да је у децембру 2019. године Скупштина само гласовима тадашње владајуће већине у четири закона усвојила измјене одредаба које су се односиле на изборе. Указали су на то да усвојене измјене не утичу значајно на постојећи изборни оквир. По мишљењу ЕК, у мају 2020. године, владајућа већина поднијела је на усвајање нацрт Закона о избору одборника и посланика, истовремено тражећи мишљење од Венецијанске комисије и ОЕБС/ОДИХР-а.
– Нацрт закона поднијет је без претходног међустраначког договора, а неколико недјеља прије расписивања парламентарних избора. У свом заједничком мишљењу, ОЕБС/ОДИХР и Венецијанска комисија оцијенили су да нацрт закона представља укупно побољшање правног оквира, али су нагласили и да постоји потреба за отвореним и транспарентним поступком доношења закона и извјесним бројем кључних препорука – тврдили су из Европске комисије.
И у посљедњем извјештају извршно тијело ЕУ је указало да упркос међустраначком договору да се сви локални избори одрже истог дана, законски оквир и даље предвиђа њихово спровођење на редовној основи.
– Тек треба да се одлучи када ће нови систем бити имплементиран – навели су европски званичници.
Једна од препорука је и да се настави изградња капацитета Државне изборне комисије, али је потребно и даље радити на повећању њене транспарентности и одговорности у раду. Досад, како се тврди, страни посматрачи су замјерали што Државна изборна комисија није у потпуности испунила своју регулаторну улогу.