Na otvaranju su govorili ministarka vanjskih poslova SR Njemačke Analena Berbok, ministar vanjskih poslova Mađarske, predsjedavajuće Savjetu Evropske unije, Peter Sijarto i odlazeći evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, a na ministarskom panelu, uz šefove diplomatija država Zapadnog Balkana, i ministri vanjskih poslova Austrije Aleksander Šalenberg, Bugarske Ivan Kondov, Hrvatske Goran Grlić Radman, Grčke Jorgos Gerapetritis, Poljske Radoslav Sikorski, Slovenije Tanja Fajon, te državni ministar za Evropu u Ministarstvu vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Stiven Dauti.
U obraćanjima je potvrđena snažna podrška daljoj integraciji država Zapadnog Balkana u Evropsku uniju, te istaknuta važnost ubrzanja procesa pregovora i sprovođenja neophodnih reformi.
Ministar Ibrahimović je kazao da je Berlinski proces najefikasniji mehanizam za sveobuhvatnu pripremu za članstvo u EU.
"Desetu godišnjicu Berlinskog procesa Crna Gora je dočekala kao predvodnica u pregovorima i prva država koja je dobila pozitivan IBAR. Vjerujem da ćemo danas, ovdje, postaviti temelje za uspješnu realizaciju našegzajedničkog cilja – proširene Evrope".
Ministar je naglasio da je državama Zapadnog Balkana već ove godine pružen izvanredan mehanizam podrške u obliku novog Plana rasta.
- Crna Gora namjerava da maksimalno iskoristiti ovu priliku, kao i ostale dostupne instrumente, kako bismo ubrzali proces integracije i smanjili razvojni jaz sa EU - kazao je Ibrahimović.
Podsjetio je da su mnogi od instrumenata koji za cilj imaju ubrzanje procesa evropske integracije, osmišljeni i implementirani upravo u okviru Berlinskog procesa i izrazio zahvalnost na dugogodišnjoj podršci koju Njemačka i druge članice EU pružaju evropeizaciji Zapadnog Balkana.
Osvrnuvši se na izazove sa kojima se suočavaju zemlje Zapadnog Balkana, naglasioje da njihovo rješavanje zahtijeva, uz nacionalne napore, i koordinisan regionalni pristup, uz suštinske reforme u oblasti vladavine prava i snaženja demokratskih kapaciteta.
Na toj liniji, ukazao je i na važnost jačanja kapaciteta za zajedničko suočavanje sa rastućim bezbjednosnim izazovima, s fokusom na sajber prijetnje.
"Upravo zato vjerujemo da Regionalni centar za sajber bezbjednost i razvoj sajber kapaciteta (WB3C), osnovan na inicijativu Francuske, Slovenije i Crne Gore, sa sjedištem uPodgorici, predstavlja odličnu polaznu osnovu za intenziviranje saradnje i regionalne otpornosti na sajber prijetnje i u okviru Berlinskog procesa", kazao je ministar.
Istakao je, takođe, da je za Crnu Goru, dobijanje pozitivnog Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila za oblast vladavine prava bilo i priznanje za postignute rezultate.
- Pozitivan IBAR je i podsticaj da, s ulaskom u završnu i najzahtjevniju fazu pregovora, udvostručimo napore, kako bismo postali 28. članica do 2028. godine - poručio jeministar.
Na današnjem sastanku u Berlinu, usvojena je i izjava o jačanju saradnje u susret Samitu Berlinskog procesa.