Iz Kabineta podsjećaju da je upravo predsjednik, intenzivnom političkom aktivnošću od početka mandata, kroz brojne posjete na najvišem nivou državama Evropske unije i konstruktivnim razgovorima sa EU liderima jasno postavio cilj i trasirao ideju o punopravnom članstvu Crne Gore do 2028. godine, na kojoj Vlada danas zasniva evropsku agendu.
- Takođe, nije predsjednik taj koji usporava evropski put države već bi odgovornost za to trebalo da preispitaju oni koji u kontinuitetu netransparentno donose zakone, nastavljaju loše prakse iz prošlosti i urušavaju odnose Crne Gore sa susjedima, što već proizvodi brojne negativne posljedice - navodi se u saopštenju.
Ističu da je poziv predsjednika države na dijalog izraz političke odgovornosti i iskren pokušaj da se zarad napretka države na evropskom putu, ukoliko to nije samo deklarativna namjera Vlade, svi politički akteri u zemlji nađu na istom kursu.
- Važno je naglasiti da predsjednik države ne koristi ustavno pravo vraćanja zakona Skupštini da bi otežao rad parlamentu ili Vladi, već da bi ukazao na ozbiljne propuste i nedemokratske prakse, koje su jasno identifikovane i u najnovijem Izvještaju Evropske komisije. Namjera nije da se stvara dodatno opterećenje Vladi, već da se ukaže na potrebu unaprjeđenja zakonskih rješenja u skladu s EU standardima - navode iz Milatovićevog kabineta.
Ističu da, umjesto populističkih i nepromišljenih izjava, pozivaju premijera Milojka Spajića na odgovoran, institucionalan i dostojanstven pristup ovom važnom pitanju.
- Sudbina evropske budućnosti Crne Gore suviše je značajna da bi bila talac ličnih sujeta i političkih kalkulacija. Milatović ostaje posvećen promociji interesa Crne Gore na međunarodnom planu i uvijek spreman na saradnju sa svim granama vlasti, sve dok je to u interesu građana i države - navodi se u saopštenju Kabineta predsjednika države.