Kalas bi na to mjestu zamijenila dosadašweg visokog predstavnika Španca Žozepa Borelja, a ova promjena je rezultat nedavno održani izbora za Evropski parlament.
Dobru poziciju ima Ursula fon der Lajen i ona će najvjerovanije zadržati poziciju predsjednice Evropske komisije, kao I aktuelna predsjednica Evropskog parlamenta Robreta Mecola. Ova političarka sa Malte je prva žena predsjednica Evropskog parlamenta, a na tu poziciju je izabrana prije dvije ipo godine nakon dogovora tri najveće političke grupe i to narodnih stranaka kojima pripada i Metsola, socijaldemokrata i grupe Obnovimo Evropu, odnosno liberala. Pošto novi evropski izbori nisu mnogo promijenili stanje stvari i Macola, gotovo izvjesno, ostaje na istoj funkciji.
“Dan” nije uspio da sazna ko će biti na čelu Savjeta Evrope umjesto Žana Mišela, nekadašnjeg belgijskog premijera koji funkciju predsjednika SE pokriva od 2019. godine. Kao najozbiljniji kandidat pominjao se Portuglac Antonio Košta. Nije, međutim, još potpuno sigurno da će se to i dogoditi.
Inače, najviše glasova na izborima za Evropski parlament osvojila je konzervativna Evropska narodna partija (EPP), a krajnje desne stranke će imati znatno više poslanika nego do sada, pokazuju rezultati ovih izbora.
Prema tim rezultatima, predstavljenim u Evropskom parlamentu, EPP će imati više mandata nego u prethodnom sazivu i sa socijaldemokratama, koje su neznatno oslabile, ostaće dominantna snaga u zakonodavnom tijelu EU.
Zelene i regionalne partije i stranke umjerene ljevice, okupljene u grupi Zeleni/Evropski slobodni savez (Zeleni/EFA), najveći su gubitnici izbora jer su izgubile priličan broj mandata.
EPP će u narednom petogodišnjem sazivu EP imati 185 od 720 poslanika, a na drugom mjestu je Progresivna alijansa socijalista i demokrata (S&D) sa 137 mandata.
Treće mjesto zauzela je liberalna grupa Obnovimo Evropu sa 79 mandata, a slijede dvije krajnje desne grupe – Evropski konzervativci i reformisti (ECR) sa 73 i Identitet i demokratija sa 58 poslanika.
Politička grupa Zeleni/EFA imaće 52 poslanika, a Ljevica 36.
U novom sazivu će biti i 99 poslanika koji ne pripadaju ni jednoj političkoj grupi. Među njima je 45 dosadašnjih poslanika i 54 novoizabranih, uključujući predstavnike krajnje desne Alternative za Nemačku (AfD) koja je nedavno isključena iz grupe Identitet i demokratija.