
Kos je u intervjuu za Radio 1 Radio Televitije Slovenije kazala da se prvi put pregovara sa državom u ratu Ukrajinom, a spoljne sile pokušavaju omesti proces proširenja.
Ona je ocijenila da EU danas mora reagovati i na pitanja bezbjednosti, odbrane i globalne stabilnosti.
Kos smatra da Srbija stagnira na evropskom putu, a da protesti pokazuju da narod želi promjene.
- Razgovor sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem bio je težak, ali neophodan – fokusiran na izbornu i medijsku reformu - rekla je Kos.
Ona je istakla da je Vučić obećao da će ispuniti obaveze, ali da EU čeka konkretne korake.
Kos je naglasila da nema s kim drugim trenutno da pregovara u Srbiji osim s Vučićem.
Ona je govoreći o kritikama zbog tvita i javne percepcije, Kos je priznala da 280 karaktera ne može prikazati kompleksnost razgovora.
Ona je istakla važnost bolje komunikacije i podrške civilnom društvu i najavila dodatnih 16 miliona eura pomoći za nevladine organizacije u Srbiji.
Kos je poručila da je EU uz narod Srbije, a ne uz bilo koji konkret
- Srbija može postati članica EU kada ojača vladavinu prava, slobodu medija i borbu protiv korupcije - dodala je Kos.
Ona je uakazala na problem “stabilokratije” i opasnost apatije među građanima.
Prema njenim riječima, za Kosovo, Bosnu i Hercegovinu (BiH) i Gruziju potreban je drugačiji pristup – više odlučnosti i jasnija strategija.
Kos je rekla da BiH ima potencijal, ali da je zarobljena u etnički zasnovanom odlučivanju.
Ona je ocijenila da bi Albanija mogla dostići ciljnu liniju krajem 2027.
- Od ključne je važnosti kako će države članice na kraju glasati o pristupanju - ocijenila je Kos.
Ona je rekla da EU mora da ostane prostor vladavine prava, slobode i ljudskih prava.
- Zadatak komesarke je da izgradi povjerenje i sa vladama i sa građanima - navela je.
Kos je zaključila da EU, uprkos krizama, zna da pronađe rješenja i zato ostaje nada mnogima.
Komentari (3)
Ostavite svoj komentar