Mislim da bi svaka vlada, bez obzira na to ko je vodi i ko je u njoj, trebalo da ide ka pomirenju. Nažalost, moje impresije su kao i impresije dobrog dijela građana, a to je da ova vlada teško da može da uspije čak i u nekim manje zahtjevnim zadacima koje je postavila, a kamoli u tako bitnom cilju da pomiri sve građane. Djeluje da ova vlada u sopstvenoj strukturi ima dosta disonantnih tonova. Imamo različite stranke, koje su doskoro bile na politički suprotstavljenim polovima, a sada su se odjednom našle u Vladi. Sa manjinskom vladom je pomirenje nemoguće. Prvo bi ta vlada trebalo između sebe da postigne koheziju, a nije realno očekivati da će se to desiti ubrzo, kazao je u razgovoru za "Dan" bivši ministar pravde Vladimir Leposavić.
On je istakao da pomirenje naroda nije pomirenje elita ili stranačkih lidera.
– Vlada je počela svoj rad ćutanjem kada su u pitanju nacionalna trvenja. U ovom slučaju ovaj događaj sa kamenovanjem djece koja su boravila na imanju crkve. Po pitanju jednog takvog događaja, koji je zaista bez presedana, Vlada ne samo da nije zauzela jasan stav, nego se negdje i od premijera Abazovića čulo da se osuđuje taj čin, ali se još više osuđuju roditelji djece. U Crnoj Gori se dešavalo dosta toga, ali dosad nikad nisu kamenovana djeca – naglasio je bivši ministar pravde.
Prema njegovom mišljenju, veliki broj građana je nezadovoljan činjenicom da se DPS vraća na vlast, protivno volji građana i protivno onome što su bila obećanja, prije svega koalicije "Crno na bijelo".
– Mislim da vrijeme DPS vladavine nije prošlo, bar ne još uvijek, jer je manjinska vlada vratila DPS u političku orbitu. Ako ne u Vladi, svakako da budu dio većine, odlučivaće o sudbini ove vlade, o prirodi njenih odluka i poteza. Ako imamo u vidu da se DPS vraća na scenu, teško se može reći da je srpskom narodu bolje. Nemamo situaciju da se srpskom narodu prijeti iseljavanjem na traktorima, ali teško da može da se kaže da je bolje. Još uvijek traje emancipacija građana da su svi ravnopravni i da imaju pravo da pjevaju svoje pjesme na svakom dijelu teritorije Crne Gore, jer zato država i postoji – podvlači naš sagovornik.
On ne zna zbog čega još uvijek nije potpisan Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
– Govori se da Temeljni ugovor mora da bude usklađen sa Ustavom, a to se podrazumijeva. Naravno da je usklađen sa Ustavom – neće valjda biti usklađen sa velikim narodnim kuvarom – rekao je Leposavić.
On je kazao da su odnosi u vladi Zdravka Krivokapića bili korektni, barem dok je on bio dio nje.
– Mislim da je ta vlada zaslužila prelaznu ocjenu. Obavila je dio posla zbog kojeg je i formirana. Veći dio nije, ali nove vlade će valjda nastaviti započeto – dodao je Leposavić.
Komentarišući aferu čiji je akter bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, ističe da je, bez obzira na epilog postupka u tom slučaju, kriminal uveliko ušao u sve pore našeg društva.
– Nama treba puno iskrenog i jakog rada cijelih timova ljudi, možda čak i generacije, da se korupcija svede na minimum. Nisam iznenađen zbog postupka protiv Medenice, imajući u vidu da su transkripti stigli iz inostranstva. Građani su dugo imali slutnje, neki i dokaze i iznosili ih javnosti. Borba protiv kriminala i korupcije tek predstoji – zaključio je Leposavić.