/ Foto: VINCENT KESSLER
24/11/2021 u 21:09 h
Suzana RadevićSuzana Radević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Loši odnosi izvršne i zakonodavne vlasti usporili reforme

EU usvojila amandman DPS-a kojim su tražili da se u deklaraciju doda nova tačka u kojoj se konstatuje da je Crna Gora na udaru hibridnih aktivnosti trećih strana

Članovi Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore (POSP) usvojili su juče osam od 27 amandmana opozicije i pet od 12 amandmana koje su dostavili evropski parlamentarci na Predlog deklaracije i preporuka POSP-a, saznaje "Dan".

Svih 13 amandmana koji su usvojeni dobili su većinsku podršku članova POSP-a. Međutim, nakon što se i članovi POSP-a iz Evropskog parlamenta danas izjasne o predloženim amandmanima, u konačni tekst deklaracije ući će samo oni amandmani koju dobiju većinu kako crnogorskog tako i evropskog parlamenta, pojašnjeno je Dnevnim novinama Dan.

Među suštinskim amandmanima koji su juče dobili podršku većine u crnogorskom odboru je amandman poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) kojim se konstatuje da je početni deficit u funkcionalnosti zakonodavne i izvršne vlasti usporio reforme.

– Imajući u vidu neophodnost sveukupnog međupartijskog i društvenog konsenzusa o budućem članstvu Crne Gore u EU, kao i početni deficit u funkcionalnosti izvršne i zakonodavne vlasti, što je usporilo reforme, pozivamo na konstruktivan i inkluzivan politički dijalog izvršne i zakonodavne vlasti, kao i na posvećenost svih parlamentarnih stranaka kako bi se prevazišla trenutna polarizacija političke scene, ojačale državne institucije i poboljšao napredak Crne Gore na putu ka EU– glasi amandman DPS-a.

Usvojen je i amandman DPS-a kojim su tražili da se u deklaraciju doda nova tačka u kojoj se konstatuje da je Crna Gora na udaru hibridnih aktivnosti trećih strana.

U dijelu nacrta deklaracije gdje se konstatuje negativan uticaj pandemije Kovid-19 na crnogorsku ekonomiju koja zavisi od turizma, poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša je zasebnim amandmanom tražio da se doda dio "izražava zabrinutost zbog visoke stope nezaposlenosti, izražene nelikvidnosti privrede, povećanja konkurentnosti i značajnog rasta cijena životnih namirnica i goriva...", što je takođe usvojeno glasovima kako opozicije tako i poslanika vlasti.

Usvojen je i amandman poslanika Mugoše kojim poziva na adekvatnu primjenu zakona o partnerstvu lica istog pola, koja podrazumijeva i neophodnost usaglašavanja drugih zakona sa tim zakonom.

Preostali amandmani koji su usvojeni a predloženi su od strane opozicije podrazumijevaju da umjesto riječi "dijalog" u prvom i drugom stavu deklaracije stoji "široki međupartijski dijalog", što je bio predlog poslanika Mugoše, ili "dijalog vlasti i opozicije", na predlog poslanika DPS-a.

To važi za drugi stav deklaracije kojim se, između ostalog, podstiče na obnovljene napore na planu ispunjavanja privremenih mjerila u poglavljima vladavine prava 23 i 24 i apeluje na crnogorske vlasti da se usredsrede na davanje prioriteta predlozima zakona koji se odnose na agendu reformi u vezi sa EU, jačanje političke posvećenosti i širokog međupartijskog dijaloga, koji su potrebni da se deblokiraju značajni segmenti reformi u pravosuđu, kao i postizanje opipljivih rezultata i bilansa ostvarenih rezultata u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, odnosno na prvi stav deklaracije kojim se pozdravlja podrška koju je EU pružila Crnoj Gori u postizanju njenog najznačajnijeg strateškog cilja članstva u EU i ističe da politička volja i dijalog vlasti i opozicije ostaju suštinski važni za postizanje napretka u sveukupnom procesu pristupanja.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
25. april 2025 18:09