Ikonu Bogorodica Filermosa, prema legendi, naslikao je Sveti apostol i jevanđelista Luka. Njen istorijski put može se pratiti od 1395. godine kada je donešena na ostrvo Rodos i smještena u crkvu na brdu Filermos, po kojem je dobila ime. Kroz svoju dugu istoriju prenešena je u Italiju u 16. vijeku, zatim u Nicu, da bi je Malteški vitezovi sa španskim kraljem Karlom V napravili dogovor oko njenog novog sjedišta na Malti.
Prilikom Napoleonskih kampanja među kojima je pokorio i Maltu, vitezovi ikonu prenose u Rusiju 1799. godine gdje će ona biti sve do oktobarske revolucije. Uslijed revolucije, ikona se ponovo prenosi ovog puta u Kopenhagen, zatim u Berlin. Predvidjevši dešavanja u Njemačkoj, 1932. godine ikona se zajedno sa desnicom Sv. Jovana Krstitelja i česticama Časnog krsta Gospodnjeg odnosi u Kraljevinu Jugoslaviju njenom viteškom kralju Aleksandru I Karađorđeviću.
Sa nadolazećom okupacijom 1941. godine, pomenute svetinje se tajno čuvaju u Ostroškoj svetinji sve do 1978. kada su desna ruka Svetoga Jovana i čestice Časnog krsta vraćeni Mitropoliji crnogorsko-primorskoj tj. riznici Cetinjskog manastira, a čudotvorna ikona Bogorodice Filermose, predata od strane Vjerske komisije – Narodnom muzeju Crne Gore, na Cetinju, na čuvanje, gdje je pod misterioznim okolnostima nestao njen najvredniji dragulj.
Uzevši u obzir njenu veliku istoriju i važnost za cijelo Hrišćanstvo, predsjednik Mandić je istakao da bi ova svetinja trebala da se ponovo sjedini sa desnicom Svetog Jovana Krstitelja i česticama Časnog krsta u Cetinjskom manastiru, kako bi svoje mjesto našla uz ćivot Svetog Petra Cetinjskog. Ova ikona predstavlja ne samo neprocjenjivo kulturno i vjersko blago za Crnu Goru, već i vjekovnu vezu između naše zemlje i Republike Malte.
Predsjednik Feruđa se duboko zahvalio na ovom poklonu i naglasio da će ikona biti postavljena na posebno odabranom mjestu u Parlamentu Malte.