Prema njihovom mišljenju, puč se dogodio u utorak, kada je Ustavni odbor konstatovao da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od šest sudija Ustavnog suda, nakon čega je Skupština istog dana konstatovala prestanak mandata sudiji Dragani Đuranović.
Na drugoj strani imamo poslanike dijela parlamentarne većine koji to ne vide kao "ustavni puč" jer Ustavni sud funkcioniše. Tako se danas očekuje nova blokada sjednice posvećene premijerskom satu, što se dogodilo i u petak.
Kako je u izjavi za "Dan" ocijenio analitičar Boris Marić, ušli smo u još jednu, ko zna koju po redu, političku krizu.
– Uzroke opet možemo tražiti u nedostatku komunikacije na političkoj sceni, što za posljedicu ima politički konflikt – dodao je Marić.
Kako je upozorio, sve ovo nas može i dodatno koštati jer smo pri kraju tekuće godine i treba da se izglasa budžet za sledeću godinu.
– Umjesto da imamo burnu raspravu o budžetu i pitanja koliko je taj budžet razvojni, koliko ćemo se još zadužiti i da li će to zaduženje biti za kapitalne investicije u infrastrukturu i energetiku, imamo sukob oko tumačenja uslova za odlazak u penziju sudija Ustavnog suda, što je dobrim dijelom indukovani problem od strane političkih subjekata i u vlasti i u opoziciji. Sve ovo može nas gurnuti u režim privremenog finansiranja, što bi velikim dijelom, barem u prvom kvartalu naredne godine, bilo ograničavajuće, a samim tim i loše za naše javne finansije – ukazao je Marić.
Upravo zbog usvajanja niza zakona, a prvenstveno budžeta, i premijer Milojko Spajić je na konferenciji za medije održanoj u petak pozvao opoziciju da se konstruktivno ponaša u parlamentu. Naglasio je da država mora ići naprijed.
– Do kraja godine treba da usvojimo preko 40 zakona, imamo obavezu iz Plana rasta ako želimo 27 miliona, potrebno je da se usvoje i prostorni plan i drugi akti. Imamo mnogo drugih evropskih obaveza koje treba da ispunimo, imamo budžet koji treba da usvojimo... Ne želimo da trpe građani – kazao je Spajić.
Opoziciji je poručio da mogu da se žale Ustavnom sudu ako im se ne sviđa odluka većine.
Na tu izjavu premijera juče je reagovao Ivan Vujović, jedan od lidera Evropskog saveza i predsjednik Socijaldemokratske partije, navodeći da je premijeru i lideru PES-a Milojko Spajiću jedini autoritet predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, a ne Ustav ili stav Evropske komisije.
– Nakon operacije gaženja Ustava, Spajić cinično upućuje na sudove – dodao je Vujović.
Prema njegovim riječima, kako je PES ustavnim nasiljem donio odluku na Ustavnim odboru, jednako tako političkom voljom može i da je poništi.
– U suprotnom, skupo će ih koštati služenje Mandiću – zaključio je Vujović.
Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević smatra da je opozicija zapravo opozicija Crnoj Gori i Briselu, a ne vladajućoj većini.
– Zar sad kada golim okom možemo vidjeti briselska svjetla i zgradu Evropske komisije treba da pokleknemo pred vandalizmom antidržavnih elemenata? Oni nisu opozicija nama, nego Crnoj Gori i Briselu. Ali kakvi god da su, naši su, zato moramo da se borimo da ih sa stranputica mračnjaštva vratimo na evropski put – napisao je Knežević na mreži Iks.
Ipak, kako je poručio, "antidržavna opozicija" nema čega da se plaši.
– Dok god mi budemo nosili luču demokratije i evropskih integracija, niko ih neće trpati u marice i trovati suzavcem i biber-sprejom. Makar sjutra izveli muški striptiz pred premijerom Spajićem. Jer ako bismo ih hapsili zbog izvađene kartice i felerične pištaljke sa Gintaša, onda bismo bili kao oni kad su hapsili nas. Mi imamo pametnija posla, Brisel ne može da čeka – poručio je
Knežević.