U svom izlaganju Predsjednik se osvrnuo na proces demokratske konsolidacije u zemlji, ali i ključne vanjskopolitičke prioritete.
Ukazao je na važnost članstva Crne Gore u NATO savezu, u kontekstu jačanja međunarodnog položaja i unaprjeđenja demokratije. Nastavak daljeg razvoja Crne Gore ogleda se u sprovođenju svih neophodnih reformi, ka punopravnom članstvom u EU.
Predsjednik države je ocijenio da Crna Gora može postati punopravna članica EU do 2028. godine, za šta je, kako je kazao, neophodno zadržati fokus, kako bi naša država u što skorijem roku završila obaveze iz pregovaračkog procesa.
U tom smislu, naglasio je da bi dobijanje IBAR-a bio dodatan impuls na našem evropskom putu, dodajući da je u postizanju ovog cilja, neophodna dodatna angažovanost svih društvenih činilaca u zemlji.
Govoreći o demokratskom napretku u Crnoj Gori kazao je da promjenom vlasti, uvođenjem nove političke kulture i odlučnim suprotstavljanjem korupciji i organizovanom kriminalu učinjen važan korak ka uspostavljanju vladavine prava i jačanju nezavisnosti institucija.
Takođe, naveo je da naša zemlja predstavlja pozitivan primjer i ostalim zemljama kandidatima da se reforme isplate i da su vrata EU i dalje otvorena.
U širem kontekstu evropske budućnosti Zapadnog Balkana, on je kazao da je Plan rasta za Zapadni Balkan jasan znak da je Evropska unija odlučna kada je u pitanju proširenje, istakavši važnost regionalne saradnje za stabilnost i prosperitet Zapadnog Balkana.
Univerzitet Džon Hopkins SAIS je posvećen obrazovanju budućih lidera u oblasti međunarodnih odnosa, ekonomije i politike.
Predavanju su prisustvovali brojni studenti, profesori i predstavnici diplomatskog kora.