Излазак из тренутне политичке ситуације неопходно је да се деси у наредних неколико дана јер имамо стагнацију а суштински назадовање на европском путу, закључану Скупштину, а извршна власт иако је у тзв.техничком мандату доноси одлуке са озбиљним реперкусијама, како на унутрашње прилике, тако и на медјународну репутацију Црне Горе, каже Борис Мугоша, потпредсједник СД.
- Одговоран приступ значио би формирање владе на јасним политичким и програмским принципима дјеловања, са недвосмисленим планом приоритета и поштеним приступом свих потенцијалних учесника. Црна Гора нема времена за ускопартијска надмудривања, промовисања и закулисна играња на “више столица”, неутемељена условљавања посебно од оних са дискутабилном политичком и идеолошком подлогом, дијељења било каквих а поготово европских лекција од стране оних који су били дио извршне власти и парламентарне већине у последњих годину и по, јер је неопходан одговоран, одлучан европски и евроатлански приступ са циљем одблокирања ЕУ интеграционог пута и изласка из озбиљних политичких, институционалних, социо-економских и безбједносних изазова - наводи Мугоша у саопштењу.
Истиче да ако се у овој друштвено-политичкој ситуацији формирање владе одуговлачи зарад тога ко ће кога боље уцијенити и ко ће боље себе представити као фактора прогреса у Црној Гори, онда било какав евентуални договор нема одрживу перспективу.
- Посебно ако имамо у виду чињеницу да су 44 посланика смијенила 42. владу и да на тој проевропској вриједносној већини, односно платформи, треба градити и потенцијално нову 43.владу. Сви остали, који су спремни да прихвате ту платформу, су добродошли у мјери која је у складу са наведеним чињеницама - каже Мугоша.
Истиче да ургенција Социјалдемократа за разрјешење ове ситуације везане за потенцијално формирање 43. владе не значи нити у једној варијанти њихову бланко подршку било коме и било чему.
- Недавање подршке још једном неодрживом експерименту не би био, као што се покушава немушто пласирати у јавности, доказ заустављања еманципаторских европских процеса, већ управо израз досљедности и јасног опредјељење да се не праве компромиси када су у питању темељне вриједности самосвјесне и европске Црне Горе. У том смислу не може бити прихватљиво и да анти-НАТО партије добију могућност да имају доминантну улогу у парламенту и влади земље која је чланица НАТО савеза и вјерујем да је то заједнички став свих државотворних партија. Ваљда смо неке поуке извукли из претходних годину и по дана, а и из периода прије тога. У супротном, треба што прије ићи на модел формирања техничке Владе са ороченим мандатом која би припремала ванредне парламентарне изборе каже потпредсједник СД.