Амбасадорка ЕУ Оана Кристина Попа организовала је састанак једног броја амбасадора држава чланица ЕУ и представника парламентарне опозиције и мањинских странака. Састанак је одржан у сриједу у Подгорици. Попа је на Твитеру написала да,очување међуетничког, међувјерског мира и склада, кроз широки међупартијски дијалог у Скупштини јесте кључно за будућност Црне Горе у ЕУ".
Међутим, према сазнањима,,Дана", дио представника опозиције указао је да је у Црној Гори и региону на сцени наставак политике која је прије неколико деценија изазвала регионални сукоб, те да национализам у Србији посебно брине, јер је у сталном расту. Посебно су исказали забринутост што је најављена темељна реконструкција Владе и нови договор у савезу владајућих коалиција, и самим тим улазак Демократског фронта у изршну власт - па тиме и отварање простора за уплив Србије у црногорску државну политику.
Амбасадори се нијесу детаљније изјашњавали о овим наводима представника опозиције, с тим што је Попа, по нашим сазнањима, указала на потребу широког дијалога, и на потребу темељних реформи, посебно по питању владавине права и спречавања борбе против криминала и корупције.
Постављено је и питање прелазне владе, на којој инсистира опозиција, али ни представници Демократске партије социјалиста нису знали да одговоре на питање како доћи до прелазне владе и ко би ју сачињавао.
Наш саговорник који је присуствовао састанку тврди да су амбасадори са посебном пажњом саслушали предлог опозиције о прелазној влади. Саопштено је да би та влада била орочена на шест мјесеци или годину, како би припремила нове изборе. Њен први задатак био би да одблокира неке институције и омогући њихов несметан рад.
Представници опозиције су потом у фокус ставили Демократски фронт, тврдећи да тај политички савез може бити опасност за стабилност Црне Горе ако буде дио будуће владе. Помињано је и негирање геноцида у Сребреници, а посебно утицај Србије и Александра Вучића на Демократски фронт.
– У суштини, то је био радни доручак. Неформални састанак на којем се говорило о актуелној ситуацији у држави и сви су имали прилику да саопште своја виђења. Присуствовали су му представници свих опозиционих странака које имају посланике у Скупштини. Мањине су биле јединствене у ставу да садашња влада својим чињењем и нечињењем угрожава њихова права – пренио нам је саговорник из редова мањинских странака који је желио да остане анониман.
Споразумом који су у септембру 2020. године потписали лидери три побједничке коалиције Здравко Кривокапић, Алекса Бечић и Дритан Абазовић дефинисано је да Влада јача сарадњу са НАТО-ом, да неће покретати поступак за повлачење признања независности Косова и да ће спроводити све реформе потребне за пуноправно чланство Црне Горе у ЕУ. Дио политичких субјеката и раније је тврдио да ће доћи до промјена на спољнополитичком плану ако Демократски фронт уђе у Владу.