Ana Novaković Đurović / arhiva
03/11/2024 u 08:39 h
Bojana BožovićBojana Božović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Parlamentarna većina (ne)može da zadrži fokus na EU integraciji

U novom izvještaju EK o napretku Crne Gore ocijenjeno je da je konstituisanjem novog parlamenta okončan "produženi period političke nestabilnosti" i da je konsenzus o ključnim reformama za pridruživanje EU proširen na oba kraja političkog spektra, pa su zakonska rješenja koje se odnosi na EU usvojena jednoglasno u parlamentu.

Međutim, konstatovano je i da su se ponovo pojavile tenzije i međuetnička polarizacija, što je negativno uticalo na političku stabilnost.

Poslanica GP URA Ana Novaković Đurović u razgovoru za "Dan" kaže da su Vlada i parlamentarna većina, nakon dobijanja pozitivnog IBAR-a, što je bilo izuzetno važno postignuće za naš integracioni proces, koje su omogućili i vlast i opozicija, pomjerile fokus sa evropske integracije.

Gorčević na POSP-u: Crna Gora je u prethodnih godinu postala epicentar evrooptimizma

– I to se jasno čita iz ovog nalaza izvještaja. Odmah nakon IBAR-a, na dnevni red, voljom parlamentarne većine, stavljene su identitetske teme, rezolucije i pitanja koja dijele nas u Crnoj Gori, a svađaju nas sa regionom. To je ogolilo karakter ove parlamentarne većine, koja je okupljena oko interesa, a ne oko vrijednosti. Kako ove teme ne jenjavaju ni nakon popisa, ne vjerujem da ovakva parlamentarna većina može da zadrži fokus na evropskoj integraciji – kazala je Novaković Đurović.

Ona smatra da za ovakav trend najveću odgovornost snosi Vlada.

– Ovo je Vlada koja ima, kako stalno naglašavaju, dvotrećinsku većinu u parlamentu i širom otvorena vrata EU. U takvim okolnostima, očekivala sam veće rezultate po poglavljima. Čak u 22 poglavlja ostaje ograničeni napredak, a u nekim oblastima bilo je i nazadovanja. Ovo potvrđuje da se fokus sa EU lako gubi kada Vlada nije u stanju da održava tempo i kada sama djeluje suprotno evropskim standardima – navodi Novaković Đurović.

Čak 40 odsto zakona usvojeno bez javne rasprave

Prema riječima poslanice Novaković Đurović, izvještaj EK potvrđuje ono na šta su iz GP URA mjesecima upozoravali – da je ovo "najmanje transparentna Vlada do sad, kao i parlamentarna većina".

– I način usvajanja brojnih zakona suprotan je evropskim standardima. Ukazivali smo da je ovo opterećenje našem evropskom putu, ali je parlamentarna većina ispred EU stavila svoje uskopartijske i političke interese i ambicije. Pošto u izvještaju to nije precizirano, dozvolite da preciziram: čak 40 odsto usvojenih zakona u Skupštini, koje je pokrenula većina, a koji su se, između ostalog, ticali najvažnijih pitanja iz oblasti ekonomije, energetike, koncesija i drugih, nije prošlo javnu raspravu, nije imalo adekvatne procjene uticaja, kao ni mišljenje Evropske komisije. Država koja na ovakav način donosi najvažnije odluke nije primjer zemlje kandidata za članstvo u EU– ističe naša sagovornica.

S druge strane, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević uvjerena je da izvještaj notira da je obezbijeđena depolarizacija i stabilizacija političkih prilika.

image

Maida Gorčević

arhiva

– Ne sumnjam da povremeni negativni, ali kratkoročni efekti pojedinih odluka neće obeshrabriti nedvosmislen smjer Skupštine i Vlada da najširom podrškom daju doprinos ispunjavanju obaveza iz evropske agende. U trenutku kada imamo nikada veći zamah i puni fokus na ovaj proces, nijedan pojedinac niti partija nemaju pravo da izigraju očekivanja 80 odsto građana i povjerenje evropskih partnera – rekla je Gorčević za naš list.

Jedna od stvari na koje je ukazala EK kroz izvještaj jeste da su zemlja i njene institucije krhke i ranjive na političku krizu i potencijalne institucionalne blokade. Komentarišući ovaj segment, Novaković Đurović kaže da su institucije i dalje podložne političkom uticaju, zbog čega je ovakva ocjena očekivana.

– Vlada je donosila zakone koji otvaraju prostor za politički uticaj na: nacionalni javni servirs, na način što su kriterijumi za direktora smanjeni i napisani za jedno lice; obrazovne institucije na način što se izbor direktora škola vratio u kabinet ministra; smjenjuju se kadrovi sa rezultatima iz političkih razloga itd. – ističe Novaković Đurović.

Demokratski zrelo društvo

Ministarka evropskih poslova ističe da se veliki dio uspjeha koji artikuliše najnoviji izvještaj EK o napretku naslanja na postignuti konsenzus u crnogorskom društvu, ali i među političkim akterima u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti.

– Podsjetiću da je ovaj saziv Skupštine od formiranja Vlade, osim imenovanja koja su zahtijevala kvalifikovanu većinu, takođe gotovo jednoglasno usvajao sva zakonska rješenja važna za ispunjavanje mjerila u otvorenim pogavljima. To je bila rijetkost u prethodnom periodu, što, uz obezbijeđenu dvotrećinsku podršku ovoj vladi, vidim kao izraz demokratske zrelosti našeg društva – kazala je Gorčević.

Kako je dodala, jedini način da se ostvare reforme jeste da se institucije oslobode političkog uticaja.

– Ova vlada i parlamentarna većina do sada su pokazale sve suprotno tome, upravo snažnu želju da zadrže politički uticaj u svim oblastima. Biće dobro ako Crna Gora u decembru privremeno zatvori četiri poglavlja i vrati EU u fokus. Svaka reforma koja je u skladu sa EU standardima imaće podršku GP URA. Istovremeno, nećemo podržati aktivnosti Vlade i parlamentarne većine koje su suprotne EU standardima, a one su, naročito u poslednjih nekoliko mjeseci, brojne – poručila je Novaković Đurović.

Ministarka Gorčević ističe da se institucije ne mogu osnažiti preko noći, niti Crna Gora može u potpunosti zaliječiti ranjivost na političke krize, jer tu vrstu otpornosti nemaju ni razvijene demokratije.

Gorčević: Crna Gora položila ispit, Izvještaj EK prepoznaje rezultate Vlade

– Mirna smjena vlasti nakon parlamentarnih i predsjedničkih izbora 2020. i 2023, okupljanje dvotrećinske većine u parlamentu i saradnja ideološki vrlo različitih partija na planu evropskih integracija indikatori su da donosioci odluka i institucije kojima upravljaju mogu da nadilaze lične i partijske interese. Proces osnaživanja institucija umnogom je podudaran sa reformama na kojima radimo u okviru evroatlantskih integracija, i kao takav je dugoročan i strateški. Zato vjerujem da su pristupni pregovori najbolji okvir i smjernica za "imunizaciju" institucija, što je razlog više da čvrsto i nedvosmisleno ostanemo posvećeni ispunjavanju obaveza iz tog procesa – kazala je Gorčević.

Kabinet predsjednika: Izvještaj EK o Crnoj Gori 2024. potvrdio zabrinutosti iz naše analize

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (3)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
This comment was minimized by the moderator on the site

Mlade dame EU skojevke. Druže Borelj mi ti se kunemo da sa tvoga puta ne skrenemo. Ludilo. Sekund mozga nemaju ali dobro izgledaju. Što jest - jest.

NIKO99
This comment was minimized by the moderator on the site

Kakav dobar neslani ura vic. Ono što nisu činjeli i ono što su uništili sad bi da kritikuju?

Koji je termin manje od dile**ntskih amatera?

Mila Kasalica
This comment was minimized by the moderator on the site

E sad postovani citaoci sami prosudite.

Murinjo
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
24. april 2025 10:47