Ona je, u uvodnom izlaganju današnje konferencije Atlantskog saveza Crne Gore "Izazovi i prilike za mir u Ukrajini: Euro-atlantska perspektiva", kazala da smo tu da pokažemo solidarnost sa Ukrajinom.
- Atlantski savez podržava Ukrajinu i unazad 10 godina, od napada na Krim, nije to samo naša morlana obaveza, istakla je ona.
Kako je navela, od početka invazije Rusije na Ukrajinu svjedočili smo nevjerovatnoj agresiji s jedne strane i nevjerovatnoj hrabrosti ukrajinske vojske i nepokebljivoj borbi za slobodom, nezavisnošću i pravdom sa druge strane.
- Ne smijemo izgubiti iz vida zabrinjavajuću devastaciju principa. Rusija se nažalost uspješno pronalazi u novonastalim okolnostima. Cilj je ostao isti - podriti NATO alijansu i zapadne vrijednosti, istakla je Pejanović Đurišić.
Ona je dodala da nakon dvije godine od početka rata, svijest o tome da agresija na Ukrajinu nije samo napad na jednu zemlju sve je jača.
- Ukrajinska kriza pokazala je da se zapadne demokratije mogu udaljiti od autokratskih režima, navela je predsjednica Atlanstskog saveza.
Navela je da su Finska I Švedska pristupile u NATO, i time ojačale njen sjeverni dio.
- Crna Gora kao odgovorna članica NATO u kontinuitetu daje doprinos bezbjednosti sa svojim saveznicima u odnosu na rusku agresiju, stoga je i odogovorila uvođenjem sankcija Rusiji, navela je ona.
Pejanović Đurišić je podsjetila da je od početka agresije 95 hiljada Ukrajinaca došlo u Crnu Goru, a 30 hiljada je odlučilo da ostane. U odnosu na broj stanovnika, istakla je, primili smo najveći broj izbjeglica iz Ukrajine, što pokazuje solidarnost.