Kako je saopšteno iz Skupštine, Pejović je to kazao na otvaranju drugog zasijedanja Omladinskog parlamenta koje je organizovala nevladina organizacija Mreža za mlade.
Pejović je podsjetio da je Skupština u prethodnom periodu realizovala dva važna događaja posvećena mladima – Dječji parlament i Parlament mladih.
- Kroz ove formate nastojimo kreirati prostor u kojem svaki glas, svaka ideja i inicijativa mogu pronaći put do najvišeg zakonodavnog organa - rekao je Pejović, prenosi MINA.
Kako je kazao, ti događaji jasno pokazuju posvećenost da Skupština Crne Gore ne bude samo institucija zakona, već i mjesto otvorenog dijaloga, gdje različite društvene grupe zajednički doprinose razvoju crnogorske zajednice.
Pejović je naglasio važnost dijaloga između mladih i institucija, navodeći da je Omladinski parlament upravo platforma za taj dijalog i mjesto gdje mladi mogu podijeliti ideje, razmišljanja i vizije.
- U Skupštini Crne Gore uvijek ćete imati partnera za svoje inicijative, a naša institucija ostaće prostor gdje vaše ideje mogu zaživjeti i postati stvarnost - zaključio je Pejović.
Ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić ocijenio je da zasijedanje Omladinskog parlamenta predstavlja svojevrsni simbol zajedničkog stremljenja ka boljoj, pravednijoj i prosperitetnijoj Crnoj Gori.
- Kroz prizmu omladinske politike mi ne govorimo samo o zakonima i pravilnicima, već o idejama koje oblikuju stvarnost i budućnost naše zemlje - rekao je Šćekić.
Prema njegovim riječima, Omladinski parlament, kao prostor susreta ideja, stavova i dijaloga, od izuzetne je važnosti ne samo zbog pitanja koja se otvaraju, već i zbog načina na koji se ta pitanja tretiraju – kroz otvoren, inkluzivan i međusektorski pristup.
Vršilac dužnosti šefa Misije OEBS-a u Crnoj Gori Đovani Gabasi, kazao je da je Skupština Crne Gore mjesto gdje se donose odluke, koje se tiču svih građana Crne Gore, uključujući i mlade i njihovu budućnost.
- Nijedna odluka koja se tiče mladih ne treba da bude donesena bez njih! Zato je važno za vas, mladi ljudi, da zauzmete svoje mjesto za stolom i budete dio procesa donošenja odluka - istakao je Gabaši.
On je rekao da današnja sjednica nije samo formalna vježba.
- Ona je prilika za vas da diskutujete o vašim potrebama i izazovima sa kojima se suočavate na svakodnevnom nivou i da počnete da radite zajedno u cilju da te izazove prevaziđete. Ovo je, takođe, prilika za vas, da oformite dugoročnu saradnju sa svojim vršnjacima - kazao je Gabaši.
On je poručio da će mladi ljudi uvijek imati podršku Misije OEBS-a.
Kako je saopšteno iz Skupštine, učesnici zasijedanja razmotrili su više pitanja od važnosti za položaj mladih u Crnoj Gori.
- Uključujući teme koje se tiču unapređenja relevantnog zakonodavnog okvira – Zakon o mladima i Zakon o nevladinim organizacijama, te mogućim mehanizamima za povećanje zastupljenosti mladih u državnom i lokalnim parlamentima i njihovog učešća u kreiranju i donošenju politika - dodaje se u saopštenju.
Navodi se da Mreža za mlade predstavlja reprezentativan savez omladinskih organizacija i trenutno broji 46 članica iz Crne Gore.