Pejović je istakla značaj regionalne i globalne saradnje u borbi protiv savremenih bezbjednosnih izazova, sa posebnim osvrtom na prevenciju terorizma i sprečavanje radikalizacije.
– Geopolitičke tenzije, uključujući konflikte u određenim djelovima svijeta, direktno utiču na porast terorističkih prijetnji. Zbog toga je od presudne važnosti unaprijediti međunarodnu saradnju i koordinaciju kako bismo se uspješno suprotstavili ovim izazovima – kazala je Pejović.
Crnogorska predstavnica posebnu pažnju posvetila je opasnostima zloupotrebe digitalnih tehnologija i društvenih mreža u širenju propagande i radikalizacije, posebno među mladima. Ona se pridružila apelima za sveobuhvatan pristup, uključujući angažovanje vlada, parlamenata, obrazovnih i religijskih institucija, tehnoloških kompanija i civilnog društva, kako bi se stvorili mehanizmi za prevenciju i rješavanje ovih problema.
– Moramo poboljšati naše kolektivne kapacitete za otkrivanje i ometanje terorističkih aktivnosti na internetu, uz osiguranje da ti napori poštuju prava i slobode koje cijenimo – istakla je poslanica Pejović.
U svojstvu članice OEBS-ovog parlamentarnog odbora za borbu protiv terorizma, poslanica Skupštine Crne Gore naglasila je da bi parlamenti trebalo da preuzmu aktivniju ulogu u izradi zakonodavstva koje će ograničiti potencijalnu zloupotrebu vještačke inteligencije od strane terorističkih i ekstremističkih organizacija.
Pejović je istakla da se region OEBS-a suočava sa kompleksnim i stalno evoluirajućim prijetnjama koje zahtijevaju jedinstven i koordinisan odgovor.
– Kroz saradnju i zajedničke napore u adresiranju osnovnih uzroka radikalizacije, možemo izgraditi otpornija i sigurnija društva koja će ostati snažna pred silama terora – zaključila je crnogorska poslanica.
Tokom dvodnevnih diskusija, učesnici su se fokusirali na izazove i prijetnje povezane sa potencijalnom zloupotrebom vještačke inteligencije u terorističke svrhe, ali i na mogućnosti koje ona pruža kao moćan alat u otkrivanju i sprečavanju radikalizacije. Parlamentarni predstavnici razmijenili su iskustva sa stručnjacima i razgovarali o mogućim zakonodavnim inicijativama i regulatornim okvirima koji bi omogućili efikasniju prevenciju i borbu protiv upotrebe tehnologije u svrhe ekstremizma i terorizma.
Osim članova Parlamentarne skupštine OEBS-a, na sastancima su učestvovali predstavnikci Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, Parlamentarne skupštine Mediterana, Evropskog parlamenta, Arapskog parlamenta, Afričke parlamentarne unije, Interparlamentarne skupštine Asocijacije država Jugoistočne Azije, Parlamentarne skupštine Frankofonije, Parlamentarne skupštine crnomorske ekonomske saradnje, Parlamentarne skupštine zemalja turskog govornog područja i Parlamentarne unije zemalja članica Organizacije islamske saradnje, kao i eksperti Ujedinjenih nacija i međunarodnih nevladinih organizacija.