Srđan Vukadinović / - privatna arhiva
01/04/2025 u 16:34 h
Iva StojadinovićIva Stojadinović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

PES i DNP „zaratili” zbog sporazuma sa UAE: Stogodišnji zakup dijeli parlamentarnu većinu

Nikad šira podrška Vladi, sa skoro dvotrećinskom većinom u parlamentu, opet je pod znakom pitanja. Partije unutar vladine većine, konkretno DNP i PES, danima ratuju saopštenjima zbog sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i plana da im se obala u Ulcinju ustupi na 99 godina.

Mišljenje da je riječ o fingiranim sukobima dijeli i politički analitičar Srđan Vukadinović. Kako je ocijenio u izjavi za "Dan", ne postoji ništa što će stranke većine udaljiti jedne od drugih, jer je jača želja za foteljama i podjelom plijena.

Posljednja dešavanja unutar parlamentarne većine samo su nastavak trzavica koje su počele od samog formiranja Vlade. Krenulo je sa Demokratama, bunili su se i Bošnjaci, a zbog projekta na Velikoj plaži sada su "zaratili" PES i DNP. Ipak, Vukadinović je siguran da niko neće uskratiti podršku Vladi i da će ona u ovom sastavu izgurati mandat.

– Parlamentarnu većinu održava strah od gubitka vlasti, jer je čine stranke koje su programski i ideološki potpuno disfunkcionalne, različite i nemaju ni jednu jedinu zajedničku stavku. Okupila ih je želja da imaju kvantitet i da spriječe nekog drugog da formira vlast. Potencira se to da Vlada ima skoro dvotrećinsku podršku, ali kada se u parlamentu odlučuje, glasova "za" nema preko 44. To pokazuje da ni taj kvantitet nije važan, nego da ih jednostavno održava strah i ogromna želja za foteljama. Velika je želja da se uzme dio plijena, a za partitokratijom i nepotizmom još veća. S druge strane, volja da se postigne neka saglasnost, konsenzus makar na minimalnom nivou, od kojeg će boljitak imati svi građani, ne postoji. Koliko god mislili da će ih neki razvojni i programski tokovi ili projekti udaljiti jedne od drugih, vladajuća većina će sigurno opstati, i to iz razloga što svi oni dobro znaju da više nikada ne mogu imati ovo što sada imaju i da ne mogu imati ovoliko ruku za glasanje koliko trenutno imaju – kazao je Vukadinović za "Dan".

Podsjeća da su se partneri unutar parlamentarne većine sukobili oko izbora v.d direktora Uprave policije, kada su Demokrate postavljale ultimatume i prijetile da će do juna 2024. preispitati svoj status u Vladi. Potom su iz Bošnjačke stranke negodovali zbog posjeta crnogorskih zvaničnika povodom Dana Republike Srpske, odbijanja da se na dnevni red uvrsti rezolucija o Šahovićima, a nedavno i zbog govora mržnje na račun Bošnjaka.

– Sve je to prošlo, a oni su ostali dio Vlade. Kada je riječ o albanskim nacionalnim strankama, trenutna polemika oko Velike plaže povlači pitanje njihove podrške, ali su oni udbno ufoteljeni i ništa konkretno neće preduzeti. Investicija u Ulcinju svakako će biti kamen spoticanja, već nekoliko partija je reagovalo protiveći se tom projektu, ali sve one prijete praznom puškom da će izaći iz Vlade – zaključio je Vukadinović.

PES: Svi su bili informisani

Iz PES-a su pozvali koalicione partnere da preispitaju svoje učešće u izvršnoj vlasti ukoliko su promijenili svoj stav u odnosu na ono što su ciljevi Vlade. Ministarku Vukićević optužili su da želi da profitira pozivajući se na neinformisanost u vezi sa sporazumom sa UAE, naglašavajući da je, kao i svi članovi Vlade, imala na raspolaganju sve materijale.

– Vlada Crne Gore ne donosi odluke iza zatvorenih vrata – svi članovi Kabineta, uključujući i ministre iz DNP-a, bili su blagovremeno i transparentno informisani o svim materijalima, što potvrđuje i njihovo učešća u glasanju. Uostalom, ako sporazumi nijesu dobri, zašto je potpredsjednik Vlade Milun Zogović dva puta glasao za? Pokret Evropa sad ostaje posvećen razvoju Crne Gore, dovođenju kredibilnih investitora, unapređenju životnog standarda i otvaranju novih radnih mjesta. Ukoliko neko iz vlasti ima drugačiju agendu, pozivamo ga da je jasno saopšti i preispita svoje učešće u Vladi. Crna Gora više nema vremena za kukavičluk, opstrukcije i politikantstvo – poručili su iz PES-a.

Spor između dvije partije vlasti počeo je nakon što je lider DNP-a Milan Knežević saopštio da nisu svi članovi Vlade bili upoznati sa namjerom premijera Milojka Spajića da potpiše sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Zbog nedoumica u vezi s tim dokumentima, ministarka saobraćaja Maja Vukićević, koja dolazi iz Kneževićeve partije, bila je uzdržana kada se o tome glasalo na sjednici Vlade. Kako su saopštili iz DNP-a, Vukićević nije podržala sporazum sa UAE jer sadrži "određene dubioze koje moraju biti razriješene".

– Prva je po kom zakonu se kompaniji iz UAE može izdati u zakup državna imovina na period od 99 godina? Dužinu zakupa potvrdio je sam premijer Spajić. Druga je da li ovaj sporazum omogućava kontrolu porijekla novca koji bi bio uložen u ovakve projekte. Treća je čiji će sudovi biti nadležni u slučaju arbitražnog spora. Jednu dilemu smo već razriješili, a to je da će Skupština biti nadležna da izglasa ratifikaciju sporazuma. Zato smatramo da je ovako važno pitanje koje tretira sporazum trebalo raspraviti prvo unutar koalicije, a onda i na Vladi, a ne da se o ovako krucijalnoj nacionalnoj temi članovi Vlade izjašnjavaju porukama u poznim večernjim časovima. Čemu žurba ako rješavamo ekonomsku sudbinu Crne Gore – pitaju iz DNP-a.

 

Sporazumi sa UAE produbili tenzije u vlasti: Niko više ne pominje evropske, sporne su "arapske integracije"

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
01. april 2025 16:34