
Nakon što je Demokratska partija socijalista (DPS) uskratila podršku Vladi, pitanje je hoće li se samo tri mjeseca nakon formiranja biti oborena i ova izvršna vlast. Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je juče da je DPS svjestan da bi pad Vlade mogao da uspori proces evropskih integracija, ali da kao najjača parlamentarna stranka nemaju pravo da tolerišu rad izvršne vlasti koja zanemaruje interese države Crne Gore.
On je istakao da će u susret rješavanju političke krize razgovarati sa svima i da nema zatvorenih vrata.
– Znamo ko su naši partneri koji su nam bliži u ostvarivanju političkih ciljeva. Ovo je sada pitanje izgradnje tehničkog partnerstva, kako bismo realizovali političku namjeru, a to je delegitimisanje aktuelne vlade i definisanje scenarija kroz koji Crna Gora izlazi iz takvog stanja – naveo je Đukanović.
Još uvijek se ne zna ko bi mogao da čini novu izvršnu vlast, to jest hoće li se ići na nove izbore na jesen ili će se opet praviti nova većina bez izbora. Ono što je sigurno jeste da sada GP URA računa na nekadašnje partnere, a sadašnje ljute protivnike – Demokratsku Crnu Goru. Međutim, u politici je svaka kalkulacija moguća, a iz te partije još uvijek ne žele da se izjasne o toj opciji. Na pitanje jesu li spremni na pregovore o formiranju nove vlade koju bi činile partije pobjednice izbora 30. avgusta, iz te stranke nam je nezvanično saopšteno da će o svemu odlučiti nakon sazivanja partijskih organa. Iz Demokratskog fronta (DF) nam je nezvanično saopšteno da su spremni da podrže Vladu ali samo ukoliko Socijaldemokratska partija (SDP) ne bude u njoj.
– Ipak, nismo isključivi. Sačekaćemo razvoj situacije, a odluku donijeti u narednim danima – saopšteno nam je nezvanično iz DF-a.
I Predsjedništvo Liberalne partije juče je jednoglasno podržalo pokretanje postupka odlučivanja o nepovjerenju manjinskoj 43. Vladi Crne Gore.
Iz LP je saopšteno da je predsjedništvo partije ranije donijelo odluku da njihov poslanik i predsjednik Andrija Popović u Skupštini podrži izbor manjinske 43. Vlade, bez učešća liberala u njoj, vodeći prije svega računa o crnogorskim nacionalnim interesima, ekonomiji, ukupnoj stabilnosti i deblokadi evropskih integracija, što je, kako su naveli, trebalo da bude njen prioritet.
– Kako je nakon samo sedamdesetak dana od njenog izbora došlo do grubog kršenja ovih principa sporazuma od strane predsjednika Vlade, podrškom nakaradnom, nesumnjivo protivustavnom i protivzakonitom tekstu, ugovora sa SPC, uz ignorisanje zahtjeva svih faktora – većine partija parlamentarne većine,stručne javnosti,civilnog sektora i međunarodne zajednice, stekli su se uslovi za pokretanje parlamentarne procedure o nepovjerenju Vladi – navodi se u saopštenju LP.
Predsjednik Vlade Dritan Abazović započeće razgovore oko Temeljnog ugovora i trenutne političke situacije unutar vlasti, sa nevladinim organizacijama, ali i sa opozicijom. On je ranije saopštio da ulog nije vlast, već da je u pitanju i put Crne Gore ka EU.
Sasvim je sigurno da bi obaranje Vlade donijelo nove komplikacije na crnogorskoj političkoj sceni.
Skraćenje mandata Skupštini ili pad Vlade vjerovatno bi zaustavili evropske integracije Crne Gore ili ih blokirale za izvjesno vrijeme. Naime, eksperti Evropske komisije rade na Izvještaju o napretku Crne Gore do 30. jula, a do kraja godine, a najvjerovatnije u oktobru, taj izvještaj će biti i objavljen. Ukoliko do 30. jula ne popunimo Sudski savjet i ne izaberemo barem jednog sudiju Ustavnog suda, crnogorsko sudstvo i Ustavni sud će biti blokirani, što bi automatski dovelo do novog odlaganja lokalnih izbora i kršenja Ustava.
Iz GP URA juče je saopšteno da stvarni razlog za inicijativu o izglasavanju nepovjerenja Vladi nije Temeljni ugovor nego vladavina prava.
– Za široki konsenzus o izboru čelnih ljudi u sudstvu i tužilaštvu, i time odlučan napredak u EU integracijama, neophodno je potpisivanje Temeljnog ugovora – saopštili su iz te partije.
Коментари (0)
Оставите свој коментар