Црна Гора и Уједињено Краљевство Велике Британије и Сјеверне Ирске већ три године преговарају о закључењу Споразума о трговини, партнерству и сарадњи. Иако је први састанак одржан у новембру 2018. године, за "Дан" је из Министарства вањских послова Црне Горе потврђено да споразум до данас није потписан.
У питању је документ којим се ближе уређују односи након изласка Уједињеног Краљевства из Европске уније, то јест, Брегзита.
Влада је недавно усвојила информацију у којој се наводи да је - како би се омугућио несметан промет роба и услуга између Црне Горе и Уједињеног Краљевства - потребно у што краћем року завршити унутрашње процедуре и формирати Радну групу за вођење преговора.
Укупна робна размјена Црне Горе и Велике Британије у 2020. години је износила 22,7 милиона еура од чега је извоз из Црне Горе у Велику Британију у овом периоду износио 3,3 милиона еура, а увоз 19,4 милиона еура.
Наводи се да је током транзиционог периода (везано за излазак Уједињеног Краљевства из ЕУ) британска страна предложила да двије земље потпишу Споразум о партнерству и трговини, а према тврдњи из црногорске владе, тај понуђени нацрт представља измјене и допуне одређених дјелова Споразума о стабилизацији и придруживању између Црне Горе и Европске уније (ССП). Иначе, ССП је уговорни однос између Црне Горе и ЕУ.
Британски нацрт - како су рекли из црногорске владе - садржи све раније договорене ставове у оквиру важећег ССП-а, док су дјелови који се односе на ЕУ искључени (обзиром на британско напуштање европског савеза).
Према нацрту, прецизирани су циљеви уговора и конституисање тијела за праћење имплементације споразума. Такође, дефинишу се генерална употреба тарифних квота и сличних питања, затим територије на које би се споразум примјењивао.
Саставни дио споразума су два анекса - први који третира поглавља која се тичу политичког дијалога, правде, слободе и безбједности, док се највећи дио тиче економских питања, трговине, слободног протока роба, људи и капитала, конкуренције, односно читавог низа политичке сарадње. Други анекс обухвата регулисање производа с поријеклом, што укључује и листу производа с посебним третманом.
Почетком октобра 2019. године, Црна Гора је консултовала делегацију Европске уније у Подгорици о овом споразуму, а из европске делегације су одговорили како сматрају да су предметни преговори с Великом Британијом ствар Црне Горе и навели да је одлука у рукама званичне Подгорице. Такође, указали су да у случају уласка у преговоре треба водити рачуна да се не повриједе обавезе које проистичу из ССП, као ни будући договор између Европске уније и Велике Британије.
Званични Лондон је, иначе, досад потписао 63 оваква споразума – у региону са Сјеверном Македонијом, Републиком Албанијом и Kосовом (под резолуцијом УН 1244) а покренути су преговори са Србијом и БиХ.
Такође, недавно су се у Лондону састали премијери Црне Горе и Велике Британије, Здравко Кривокапић и Борис Џонсон, и том приликом разговарали о широком спектру питања, између осталог о важности наставка политичког дијалога између двије земље.