
Ovog puta povod za razmimoilaženje predstavlja nedavni sporazum koji je premijer potpisao sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Predsjednik Milatović, koji trenutno boravi u Antaliji, gdje učestvuje na diplomatskom forumu, izrazio je otvorenu sumnju u motive koji stoje iza potpisivanja tog dokumenta.
– Ne znam šta je bio motiv da se baš u tom trenutku potpisuje sporazum sa DPS-om. Možda nije slučajno što se to desilo odmah nakon povratka premijera Spajića iz Dubaija. Moguće je da je to sve povezano sa sporazumom u oblasti turizma i razvoja nekretnina koji je Vlada potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a ne sa evropskim integracijama Crne Gore – rekao je predsjednik novinarima, otvarajući time novo poglavlje u javnom konfrontiranju s premijerom.
On je ponovio da očekuje da se Evropska unija jasno odredi prema usklađenosti tog dokumenta sa pravnom tekovinom EU.
- Mislim da je to prirodno. Znate da se Evropska unija jasno izjašnjava u odnosu na svaki zakon koji dolazi u crnogorsku skupštinu. Ovaj sporazum će u narednim danima ili sedmicama doći u Skupštinu Crne Gore u vidu zakona, jednog leks specijalisa. Ja sam tu imao vrlo jasan stav, mislim da ga ne treba ponavljati, ali imam jasno očekivanje da Evropska unija vrlo jasno kaže da li je sporazum, sada u formi zakona, u skladu sa pravnom tekovinom EU. I mislim da je to fer i neophodno, u kontekstu našeg strateškog opredjeljenja – a to je Crna Gora kao punopravna članica Evropske unije – kazao je Milatović.
On je istakao da je odgovornost prije svega na svim članovima Vlade, a sada i na poslanicima u Skupštini.
– Moram da primijetim da iz ove perspektive možda nije slučajan redosljed događaja – da nakon povratka sa jednog putovanja u Dubai, premijer sa predstavnicima Demokratske partije socijalista potpisuje sporazum o njihovom povratku u Skupštinu Crne Gore. Moguće je da je to sve povezano sa ovim sporazumom sa Emiratima, a ne sa našim evropskim integracijama. Ja ne bih volio da je to tako, ali znate kako – ne vjerujem više u slučajnosti – zaključio je Milatović.
Nekoliko sati nakon ove izjave predsjednika države uslijedio je odgovor premijera Spajića, koji je odgovorio kratko, ali oštro.
– Meni je predsjednika Jakova Milatovića žao, jedini koji zna kako se pregovara sa DPS-om je on. Zagovarao je povratak sudije Dragane Đuranović, poput DPS-a – rekao je Spajić juče nakon sjednice Vlade.
On je dodao da se posljednjih dana od predsjednika Milatovića čulo puno optužbi i sumnji u vezi sa sporazumom sa UAE.
Ovaj verbalni duel, iako izražen u nekoliko kratkih formulacija, ukazuje na dublji rascjep između dvojice najviših zvaničnika u državi. Od nekadašnjih koosnivača ekonomsko-političkog pokreta koji je na talasu reformskog entuzijazma pobijedio na parlamentarnim i predsjedničkim izborima, Milatović i Spajić su danas sve više politički konkurenti koji u ključnim trenucima nastupaju sa suprotstavljenih pozicija.
Iako zasad nema nagovještaja da bi ova razmjena otrovnih strelica mogla ugroziti formalno funkcionisanje institucija, jasno je da ona produbljuje političku i ličnu distancu između predsjednika i premijera. Ta distanca više nije samo stilska ili protokolarna — ona dobija sadržaj i potpuni ton političkog razmimoilaženja.
Politička scena Crne Gore, i inače osjetljiva na signale iz samog vrha državne vlasti, sada dobija novu osu tenzije. Pitanje odnosa sa DPS-om, vječito zapaljivo u javnom prostoru, ovog puta je postalo katalizator još jednog rascjepa — ovog puta između institucije predsjednika i izvršne vlasti.