Kao potencijalni nosioci ovog bloka pominju se Jakov Milatović, predsjednik Crne Gore, i Milojko Spajić, premijer, koji je i predsjednik Pokreta Evropa sad, a "u igri" su i Građanski pokret URA, Socijaldemokrate, Socijaldemokratska partija, Demokrate, Pokret za promjene, Socijalistička narodna partija, kao i druge partije građanske profilacije.
Cilj ovog bloka bio bi ne samo unutrašnje političko stabilizovanje Crne Gore već i čvrsto fokusiranje zemlje ka evropskim integracijama, što bi bilo prihvatljivo za Evropsku uniju i međunarodnu zajednicu.
Ključna tačka naracije koja prati ovaj mogući blok jeste ideja jedinstva. Na društvenoj mreži X, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović naglasio je potrebu za jačanjem dijaloga i razumijevanja među političkim akterima koji pripadaju građanskom centru.
– Budućnost Podgorice i budućnost Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra – IDEJE koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES – istakao je Milatović.
Prema tvrdnjama poslanika PES-a Vasilija Čarapića, iako Milatovićev politički uticaj trenutno opada, osnovna ideja građanskog centra ostala je netaknuta. Uprkos udarcima i krizama, Čarapić podvlači da je PES uspio da očuva svoj integritet i proklamovane ciljeve.
Ideja građanskog centra u Crnoj Gori nije nova, ali je istorijski bila krhka. Kako ističe Čarapić, ovaj koncept "umro je dva puta" – 2016. godine sa Darkom Pajovićem i 2022. sa Dritanom Abazovićem. Obje krize, prema njegovim riječima, bile su uzrokovane odstupanjem od temeljnih principa građanskog centra i saradnjom sa spornim akterima.
Ideja građanskog centra, kako to ističe Čarapić, nije sahranjena. Naprotiv, ona čeka svoju treću priliku – ovaj put možda najjaču dosad.
Međutim, sadašnji momenat vidi se kao prilika za treću reinkarnaciju ove ideje, uz lekcije naučene iz prošlosti. Novi centristički blok bi morao da izbjegne greške prethodnih pokušaja i da osigura jasnu viziju zasnovanu na principima transparentnosti, evropskih vrijednosti i ekonomskog prosperiteta.
Ipak, na putu ka uspješnom formiranju ovakvog bloka stoje brojni izazovi. Prvi i najvažniji je pitanje povjerenja između potencijalnih članica bloka. Različite ideološke pozadine, politički interesi i nedavna istorija sukoba mogu da predstavljaju ozbiljnu prepreku.
Drugi izazov odnosi se na odnos prema biračkom tijelu. Formiranje bloka koji obuhvata partije različitih orijentacija – od PES-a kao ekonomski liberalnog pokreta, preko građanski orijentisanih partija, do više tradicionalnih stranaka – može dovesti do pitanja ko će biti dominantni glas i kakvu će poruku blok slati biračima.
Ukoliko se uspješno realizuje, centristički blok bi mogao da predstavlja novi početak za Crnu Goru. Snažan, jedinstven i usmjeren ka evropskim ciljevima, ovaj blok bi mogao da bude ključni igrač u stabilizaciji političke scene i ubrzanju evropskih integracija.