Ilustracija / -K.M.
26/05/2023 u 17:40 h
Ivona DrobnjakIvona Drobnjak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Sagovornici "Dana": Nije obavezno "kićenje" ulica državnim zastavama

Zakon propisuje da se zastava Crne Gore ističe na Dan državnosti i u dane drugih državnih praznika na zgradama u kojima su smješteni državni organi i organi lokalne samouprave. Dakle, neisticanje državne zastave na ovim objektima u dane državnih praznika predstavlja kršenje zakona, kazao je Radulović

Vijest da neke crnogorske opštine, poput Nikšića, Budve i Žabljaka, nijesu okitile ulice državnim zastavama niti su na bilo kakav način obilježile Dan nezavisnosti Crne Gore naišla je na oštru reakciju pojedinih partija i pojedinaca. Dok iz tih opština poručuju da se radi o kampanji u susret parlamentarnim izborima, postavlja se pitanje da li je neisticanje zastave za dane državnih praznika nepoštovanje pravnog poretka i zakona. Kako je "Danu" potvrđeno iz Vlade, ali i prema riječima pravnih stručnjaka, nije obavezno "kićenje" ulica.

Advokat Veselin Radulović kazao je za "Dan" da su zakonom o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore utvrđeni državni simboli, odnosno grb, zastava i himna Crne Gore.

– Taj zakon propisuje da se zastava Crne Gore ističe na Dan državnosti i u dane drugih državnih praznika na zgradama u kojima su smješteni državni organi i organi lokalne samouprave. Dakle, neisticanje državne zastave na ovim objektima u dane državnih praznika predstavlja kršenje zakona. Isticanje državnih simbola ne smije zavisiti od političkog ili nacionalnog uvjerenja onih koji vrše vlast u nekoj lokalnoj samoupravi, jer je to pitanje poštovanja zakona i pravnog poretka – kazao je Radulović.

Portparol Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević rekao je za "Dan" da je činjenica da se u jednom dijelu opština državni praznik, to jeste Dan nezavisnosti, ne obilježava onako kako bi trebalo.

– Dan nezavisnosti je praznik kome bi trebalo da se raduje svaka opština, bez obzira šta politički mislili. To što opštine ne žele da proslave praznik dovoljno govori o tome u kakvoj se situaciji država nalazi. Situacija kakva je u mom rodnom Nikšiću uopšte me ne iznenađuje, zbog toga što ovakav odnos prema državnim simbolima nije ništa novo kada je DF u pitanju i konkretno predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević. Pitanje bi trebalo uputiti njihovim koalicionim partnerima, koji tvrde da nemaju drugu domovinu osim Crne Gore. A država se konstantno ponižava. Da stvar bude gora, koliko sam saznao, zastave nisu istaknute ni u opštinama u kojima je na vlasti Evropa sad, što je još gore, jer se oni deklarativno zalažu za nezavisnot Crne Gore – naveo je Zirojević.

Mijenjanje simbola?

Poslanica Nove srpske demokratije (NSD) Jelena Božović nedavno je kazala da je na putu ka pomirenju potrebno u narednom peridu preispitati državne simbole, himnu i zastavu i o tim pitanjima promjenom Ustava postići konsenzus i vratiti slobodarsku trobojku kao vjekovni simbol Crne Gore.

Zirojević za "Dan" kaže da je Božović poznata po tome što sjedi tokom intoniranja himne, pa ga ne čudi ova izjava oko promjene himne i zastave.

– Ne iznenađuje me takav stav od DF-a, ali me zabrinjavaju oni koji kažu da je takav DF za njih poželjan partner. Tako se šalje loša politička poruka. Doskoro smo imali poruku da određeni broj građana ne poštuje simbole zbog toga što državu poistovjećuju sa jednim čovjekom i partijom. Sada kada DPS ne vrši vlast, situacija je još gora i država se dodatno ponižava. To je prilično zabrinjavajuće – naveo je Zirojević.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović rekao je u intervjuu za TVCG da će se kao predsjednik koji predstavlja sve građane u Crnoj Gori demokratski odnijeti prema svakoj demokratskoj inicijativi, uključujući i onu poslanice NSD-a Jelene Božović.
On je istakao da svako treba da pokaže odgovoran stav prema državi i državnim simbolima.

– Moj stav kao predsjednika je tu vrlo jasan. Međutim, kao čovjek koji je demokratski orijentisan, mislim da svakome treba ostaviti jedan prostor i u takvoj vrsti djelovanja će suditi građani – rekao je Milatović.

Ovo nije prva godina da se pominju zastave i na koji način treba da budu ili moraju da budu istaknute. Uoči prethodnog Dana nezavisnosti 21. maja, duž ulica nekih opština su pored crnogorskih državnih zastava postavljene i srpske trobojke. Takođe, u nekim opštinama su isticane i albanske zastave.

Zakon o državnim simbolima ne predviđa kazne ako se na javnom mjestu istakne zastava koja nije zastava druge države.

Predviđene su kazne ako se grb i zastava upotrebljavaju tako da se narušava javni moral, ugled i dostojanstvo Crne Gore, ako se mijenjaju, ispravljaju, ili se dodaju stvari, ako se koriste kao robni žig bez prethodnog odobrenja, ako se koriste oštećeni, ako zastava dodiruje tlo... Kazne su od 300 eura do 20 hiljada eura.

Zakon o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola predviđa i kaznu ako državni simbol ne zauzima počasno mjesto prilikom upotrebe, odnosno isticanja nacionalnih simbola uz državne simbole. Ako su istaknute dvije zastave, počasno mjesto je sa lijeve strane gledano sprijeda.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
27. april 2025 11:21