Sjednica skupstine Crne Gore / - IVAN PETROVIC-IPE
16/01/2023 u 07:09 h
Ivona DrobnjakIvona Drobnjak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Sagovornici "Dana" ocjenjuju: Političari podjele pravdaju "višim interesima"

Da crnogorski političari ne doprinose smirivanju tenzija svjesni smo nakon svakog nacionalistički podgrijanog skupa, gdje pojedinci, ali i partije, sebe izjednačavaju sa državom, dok masu ubjeđuju da je sve što je drugačije zapravo protiv Crne Gore

Stravičan napad na turniru u Sarajevu dogodio se prije dva dana, kada su lokalni huligani suzavcima, bakljama i noževima napali roditelje maloljetnih dječaka iz Srbije. Srećom, teže povrijeđenih nema, ali ostaje gorčina i pitanje je li samo šibica dovoljna da rasplamsa vatru na Zapadnom Balkanu ili su ovakvi slučajevi izuzetak, a pravilo je da volimo svoje, a komšije poštujemo. Da crnogorski političari ne doprinose smirivanju tenzija svjesni smo nakon svakog nacionalistički podgrijanog skupa, gdje pojedinci, ali i partije, sebe izjednačavaju sa državom, dok masu ubjeđuju da je sve što je drugačije zapravo protiv Crne Gore. Sagovornici "Dana" ističu da podjele ne smiruju ni javni funkcioneri koji na javnom mjestu pjevaju pjesme u kojima se ubijaju oni koji su druge nacionalnosti i da svi moraju raditi na smirivanju, a ne na podizanju strasti.

Građanski aktivista Dževdet Pepić kazao je za "Dan" da smo makar malo više civilizovano društvo, politička trvenja i prepucavanja za njega ne bi bila ništa strašno.

– Moramo da shvatimo i prihvatimo da smo mi već poodavno podijeljeno društvo po mnogim pitanjima. A te i takve podjele, koje, da je sreće, i ne trebalo da budu problem, već, nasuprot, bogatstvo, političari veoma, veoma često koriste za razdor, kako bi se prije svega pokazali kao "spasioci" neke grupe. A samim takvim djelovanjem i doprinose da se neke razlike i zloupotrijebe. I to na najgori mogući način, sijući još više sjeme razdora. Za napredak i dobrobit jednog društva, koje bi i po većini od njih trebalo da bude građansko i normalno, to je daleko od toga da je dobro – rekao je Pepić.

Njega, kako ističe, raduje to što se građani sve manje obaziru na te i takve poruke političara i da se manje svađaju zbog njih.

– Dobro bi bilo da i praktično svađa i bilo kakvih žešćih verbalnih sukoba, ili, ne daj bože, fizičkih, i nema među građanima. I da se teren sukoba u potpunosti prepusti političarima. I puno, puno draže mi je da se "obračuni" dešavaju među političarima po medijima, skupštinskim zasjedanjima i slično, nego da nam se građani sukobljavaju po domovima, kafanama i ulicama. Ipak, mora se priznati da ova i ovakva neslaganja i izostanak dogovora oko nekih političkih i društvenih pitanja nas kao društvo puno, puno koštaju –kazao je Pepić.

Prema njegovom mišljenju, svaki političar, i uopšte svaka osoba koja učestvuje na javnoj društveno-političkoj sceni, trebalo bi da vodi više računa o onome što nudi i što izgovara.

– Istina, mnogo toga je i legalno i legitimno. Naravno, svako može i treba da jasno i glasno iskaže ono što misli. Ali, ipak pritom se moraju birati riječi, kako ne bi došlo do podizanja tenzija, kojih imamo i previše. Mudrije je i korisnije uraditi sve na smirivanju, a ne na podizanju strasti. Mi moramo da shvatimo i prihvatimo da moramo da živimo sa podjelama, a ne da te podjele zloupotrebljavamo, pravdajući to "višim interesom", iza kojeg se najčešće krije, ja bih rekao, ne samo politički, već više goli lični interes – zaključio je Pepić.

Lider Civisa Srđan Pavićević ukazuje da su politička neslaganja najčešći uzrok mimoilaženja i antipatije, pa i mržnje među ljudima.

– Da ne bih zašao u pretenciozne i široke digresije i elaboracije, zadržaću se samo na nama. Evo se već duže od jednog vijeka naše prirodne, istorijske, kulturološke, opšte antropološke razlike, inače sasvim normalne za jedan narod i njegov prostor, neznaveno ili perfidno pretaču u suprotstavljene politike. Od onoga što bi trebalo da je bogatstvo ponude, mi uporno pravimo uslove za siromašan izbor. Rezultat toga su naše neslavne, pa često, reklo bi se, i sramne podjele. Ovakve podjele generišu i održavaju rivalitet, neprincipijelno nadgornjavanje, manjak empatije do antipatije, a ponekad završe ostrašćenom i slijepom mržnjom. Ovakve pojave su dostojne, zbog svoje razorne snage, destruktivnosti i devijantnosti, stručne analize i pomoći. U poznatom sindromu "narcizma malih razlika" često se u stvari krije "ludost velikih sličnosti"... Ili narodski rečeno, što veća sličnost i bliskost, to veće suparništvo, rivalitet, sukob i mržnja. Istinito i nadasve tužno, ali tačno – kazao je Pavićević za "Dan".

Kako je istakao, svjesni predispozicija, stepena kulture, emancipovanosti i obrazovanosti svog naroda, koji lako može iznjedriti ovakve pojave, političari imaju odgovornost više.

– Na njima nije da raspiruju i produbljuju razlike i mržnju. Naprotiv, morali bi da rade suprotno, da mire i zbližavaju. Svojim idejama oni moraju da nameću nove kvalitete, koji će prevazići podjele, sukobe i mržnju. Promovišući nove politike, prvenstveno bi trebalo da afirmišu znanje, etičnost i kulturološki progres, koji će sami po sebi realizovati ostale socioekonomske argumente opšteg dobrostanja - istakao je lider Civisa.

Prema njegovom mišljenju, Crna Gora se mijenja, možda ne dovoljno brzo kako bismo mi htjeli, ali sigurno ide naprijed.

–Sve su to procesi koji traže kontinuiran rad i vrijeme. Opšta globalizacija umnogome doprinosi sagledavanju stvarnosti iz više uglova i aspekata. Predrasude padaju jedna za drugom, kao snoplje. Integrativni kapaciteti savremenih tehnologija uveliko pretiču okoštale dogme i naslijeđena (pred)ubjeđenja, pogotovo one provincijalnog porijekla. Svijet je ipak i za prosječnog stanovnika Crne Gore postao "jedno veliko selo". Shodno tome, političari bi morali sa više pažnje i senzibiliteta da prate ovaj i ovakav razvoj situacije. I da, apropo rečenom, kormilare svojim politikama u pravcu i duhu novih i aktuelnih društvenih strujanja i vjetrova – rekao je Pavićević.

Portparol Bošnjačke stranke Adel Omeragić rekao je za "Dan" da je činjenica da je politička scena izuzetno polarizovana i da sada na površinu isplivavaju stvarni programski ciljevi i ideologije za koje se zalaže jedan spektar na političkoj sceni u Crnoj Gori.

– Mislim da je nekažnjivost dosadašnjih javnih istupa, uvreda i izliva mržnje doprinijela da iz dana u dan svjedočimo raznim slavljima na kojima "leleču Turci, kukaju bule". To je Crna Gora danas. Nažalost, podržavaoci i sledbenici takve ideologije su predsjednici opština širom Crne Gore i to potvrđuje tezu da smo u ozbiljnom problemu kao društvo i da većinska Crna Gora prepušta da je vode partije koje po mišljenja idu u susjedne države, kojima matica nije Crna Gora. Pred političarima je ozbiljan zadatak da na bazi dijaloga doprinesu spuštanju tenzija. Vjerujem da će period koji slijedi donijeti više dijaloga, razgovora, a manje sijanja mržnje. Bošnjačka stranka je uvijek za dijalog – naveo je Omeragić.

Hoćemo li zaista postati društvo u kome se razlike poštuju ili sve dublje klizimo na civilizacijsko dno pokazaće dani pred nama. Ono što je sigurno jeste da političari moraju razmisliti o posledicama svojih riječi, a ukoliko žele da zapale nešto, to treba da bude lula mira i tolerancije.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
23. januar 2025 11:48