Влада Црне Горе први пут ће добити закон којим ће бити детаљно регулисан и прописан њен рад, до сада уређен само подзаконским актом, казао је министар одбране Рашко Kоњевић након што је потписао рјешење о формирању радног тијела за припрему Предлога закона о Влади.
– Доношењем овог закона, кодификовала би се на квалитетан начин област државне управе, показала посвећеност суштинској владавини права и зрелост доносилаца одлука – казао је потпредсједник Kоњевић који је први састанак радног тијела заказао за петак, а којем ће присуствовати и министар јавне управе Мараш Дукај.
Још раније је саопштвано из свих политичких партија да су закони о Влади и Скупштини важни системски закони, које је неопходно што прије донијети.
Посланица Социјалистичке народне партије Милосава Пауновић казала је за "Дан" да овај закон свакако мора да се донесе.
– То је нешто о чему смо причали све вријеме од парламентарних избора и нешто што смо обећали бирачима сви заједно. Због тога се мора уложити напор како би се донијели ови закони који би уредили коначно све недоумице и несугласице на овом плану. Такође, закон се доноси како би се избјегла двострука тумачења и разни проблеми које смо имали у претходном сазиву владе – наводи Пауновић.
Додаје да је обавеза Црне Горе да донесе закон по угледу на развијене демократије у Европској унији.
– Не знам какво је тренутно рјешење, јер га још увијек нијесам видјела. Уколико је добро, онда свака парламентарна партија треба да узме учешће у изради ових закона. Да се превазиђу све разлике и да заједно направимо квалитетне и примјенљиве законе, што је у интересу свих нас и грађана Црне Горе. Мора постојати дијалог и мора се сјести за сто да се озбиљно позабавимо овом темом – наводи Пауновић.
Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Предраг Секулић истакао је за "Дан" да је добро да се у нашем правном систему нађу и закон о влади и закон о скупштини.
– То је у сваком случају боље рјешење него подзаконским актима регулисати рад Скупштине и Владе. Нажалост, до сада се дешавало да се пословник о раду скупштине издиже на ниво закона. Уосталом, подсјећам да смо прије неколико година усвојили Закон о предсједнику – истиче Секулић.
Политички аналитичар и социолог Андрија Ђукановић казао је за "Дан" да су неопходни ови акти, због свега што се недавно дешавало са избором новог руководства Скупштине и Владе.
– Видјели смо да није било прецизно дефинисана процедура у случајевима пада Владе и избора нове у Скупштини, ко може да закаже сједницу ако предсједавајући то одбије. Све је то утицало на блокаду рада најзначајнијих институција система и одавало утисак неозбиљности. Јасним дефинисањем надлежности Скупштине и Владе као и дефинисањем свих процедура у случајевима какве смо имали спријечило би у будућности понављање хаотичних ситуација. Неприхватљиво је и још важније показало се нефункционално да Скупштина дјелује на основу пословника а не закона. Важно је попунити постојеће правне празнине и избјећи могућност да политичке партије злоупотребљавају свој положај и прилагођавају рад највиших државних институција својим интересима – истиче Ђукановић.
Удружење правника Црне Горе поздравило је одлуку Владе да приступи изради посебног акта о Влади, којим би се на цјеловит и системски начин уредио рад и организација најважнијег органа државне управе и његов однос са другим гранама власти, који су до сада били само парцијално уређени другим законима или подзаконским актима.