
Najavljeno poništavanje vladine odluke o priznavanju Kosova u parlamentu Zete ne može imati pravno dejstvo, već je u pitanju isključivo politička odluka, kazali su sagovornici "Dana". Nakon najave iz zetske opštine, nije isključeno da će i druge opštine slijediti njen primjer.
Iz odborničkog kluba "Za budućnost Zete", predvođenog Demokratskim frontom (DF), saopšteno je da će na narednoj sjednici lokalne skupštine biti usvojena deklaracija o poništenju i nevaženju odluke o priznanju Kosova na teritoriji te opštine. Tim povodom još uvijek ništa nije urađeno. Kako su za "Dan" nezvanično rekli iz većine opština u kojima je Front na vlasti, još uvijek nisu sigurni, ali nije nemoguće da se tako nešto razmotri i desi u narednom periodu. Kako objašnjavaju, takve inicijative predlažu odbornički klubovi lokalnim skupštinama. Međutim, malo ko je želio da javno govori o tome, jer, kako ističu, to je škakljiva tema i ne žele da izlaze u medije prije preduzimanja konkretnih koraka.
Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović rekao je za "Dan" da će deklaracija o "otpriznavanju" Kosova biti predata u toku ove nedjelje, ali zasad još uvijek ne zna kada tačno. On je nedavno poručio da vjeruje da će takvu deklaraciju donijeti i druge opštine u kojima DF ima većinu. Taj savez, osim u Zeti, ima svoje ljude na čelu još pet opština – Nikšića, Budve, Pljevalja, Berana i Mojkovca, dok u još nekoliko opština učestvuju u vršenju vlasti.
Funkcioner Nove srpske demokratije (NSP) i predsjednik Udruženja "Kosovski božuri od Nikšića grada" Ilija Miljanić za "Dan" kaže da je višedecenijska politika uticala na to da se Crna Gora ne pita ništa o Kosovu i Metohiji, kao ni i o drugim odlukama, jer je u rukama SAD.
– Sve pojedinačne mogućnosti za povlačenje inicijative o priznanju Kosova i Metohije više su nego dobrodošle. Ali, prethodna crnogorska vlast slijedi prozapadnu politiku koja je u rukama SAD i oni su apsolutno u tom dijelu globalizma i nemaju svoje mišljenje, već čistu kopiju ambasada koje se o svemu pitaju u Crnoj Gori, tako da su oni taoci koji su zarobljeni u dijelu slobodne misli – kazao je Miljanić i dodao da je Crna Gora pod okupacijom NATO pakta jer on donosi šire odluke.
On smatra da bi dobro bilo da i Opština Nikšić slijedu Zetu i nada se da će nakon donošenja odluke o slavi grada povući i druge potrebne poteze.
– Nikšić ima drugačiju strukturu vlasti, jer ovdje postoje mnoge proevropske partije. Nijesu problem Nova srpska demokratija i Socijalistička narodna partija (SNP), već je problem Pokret za promjene (PzP), koje je prozapadno i natovsko krilo i koje u Frontu uživa privilegije. To je partija koja nema nikakvu masovnost i koja ima ispod 1000 glasača u Crnoj Gori, ali su trenutno u fazi da mogu da ucjenjuju. Što se tiče ostalih korisnih partnera, svi uče školu građanske formacije, gdje imamo i SNP, koji nije daleko od toga da se priključi NSD-u. Što se tiče Demokratske Crne Gore, nije sporan njihov segment u Nikšiću, ali oni neće donijeti odluku bez opšteg konsenzusa na nivou partije i iz tih razloga sumnjam da će se ta mogućnost olako ostvariti u Nikšiću – rekao je Miljanić.
Advokat i redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta "Mediteran" Miloš Vukčević kazao je za "Dan" da deklaracija Opštine Zeta o poništenju priznanja Kosovo ne može proizvoditi pravno dejstvo, niti predstavlja pravno obavezujući akt.
– U pitanju je klasičan politički akt koji ima za cilj da promoviše političke stavove pojedinih političkih partija u svrhu njihove predizborne kampanje. I sami predlagači inicijative su svjesni da ona ne može proizvoditi pravno dejstvo i da opštine ne mogu donositi akte koji su u isključivoj nadležnosti Vlade. Priznanje druge države je jednostrani akt države koja daje priznanje i to može raditi samo Vlada, nikako opština – istakao je Vukčević.
Advokat Mitar Šušić ocijenio je u izjavi za "Dan" da je odluka koju je najavila Opština Zeta, sa jedne strane, nesumnjivo vjeran prikaz stava građana, ne samo Zete, već i čitave Crne Gore, po tom pitanju.
– S druge strane, pravno je, ako želimo da ostanemo u okvirima ustavnog poretka, potpuno irelevantna, jer nadležnosti opština u pogledu spoljnopolitičkih aktivnosti ne postoji. Dakle, ova odluka ne može proizvesti pravne posledice – kazao je Šušić.
Kako je dodao, nesreća ovog društva i zemlje i proizilazi upravo iz činjenice da stavovi vlasti ne odražavaju interes naroda.
– Oni zapravo predstavljaju čudnu mješavinu stvarnih, pretpostavljenih ili očekivanih naloga nekih drugih subjekata – zapadnih birokratija, ambasada i poslovnih krugova sa ove ili one strane zakona. U normalnim okolnostima, ovakva odluka jedne opštine bila bi samo loš i ustavno nerelevantan performans. Međutim, u ovom momentu i u našem društveno-političkom ambijentu, ona je znakovito upozorenje ključnim donosiocima odluka da nedržavničko držanje i ignorisanje volje onih u čije ime vladaju mogu imati ozbiljne posledice – podvukao je Šušić.
Коментари (5)
Оставите свој коментар