-Povratili smo povjerenje koje smo izgubili u prethodnom periodu, prije mnogo godina. Ovo je praznik i za Evropu i Evropljane, jer smatram da je ovo proširenje neophodno - kazao je on na konferenciji.
Spajić je čestitao građanima Crne Gore, evropskim partnerima i zemljama u regionu koje su pomogle, posebno Hrvatskoj i Sloveniji.
Spajić je dodao da nije samo Crna Gora ta koja se danas raduje, već ovaj potez i drugima daje nadu u bolje sjutra.
- Hvala što ste nam pomogli da finiširamo ovaj proces na način na koji smo to zajedno učinili. Planovi nakon dobijanja IBAR-a su već na dnevnom redu, i to za narednih 12 do 24 mjeseci - poručio je on.
Naveo je da je "ovo kao Berlinski kongres, što se tiče vladavine prava u Crnoj Gori".
- Drago mi je što su naši napori konačno prepoznati. Očekujem novi optimizam i novu energiju cijele Vlade, a očekujem da nas parlament sa novom energijom i snagom gura ka istim cilju - poručio je premijer.
Komesar EU za proširenje Oliver Varhelji rekao je da očekuje da u narednih šest mjeseci može da se zatvori veliki broj poglavlja.
Oliver Varhelji je poručio je da EU upravo ulazi u završnu fazu pregovora sa Crnom Gorom. Dodao je je i ovaj korak dokaz da je EU spremna za proširenje.
-Sada treba iskoristiti momentum i učiniti da i ostala poglavlja budu zatvorena - poručio je Varhelji.
Spajić je, na pitanje novinarke iz Hrvatske da li će rezolucija o Jasenovcu biti na dnevnom redu Skupštine sljedeće sedmicem odgovorio da su teme iz 90-ih teret koji opterećuje odnose Hrvatske i Crne Gore.
- Učinićemo isto ono što smo uradili i u slučaju Srebrenice, osudićemo svaku vrstu zločina. Takođe, o tome da li će ovo pitanje doći na dnevni red Skupštine, to ćete morati da pitate njih, jer ja nijesam tamo, ali koliko znam, predlog o rezoluciji o Jasenovcu nije još uvršten u dnevni red - kazao je Spajić.
Međuvladina konferencija u Briselu počela je prvo obraćanjem ministarke vanjskih poslova Belgije Hađa Labib. Ona je kazala da je važno da se koncentrišu na integracioni put Crne Gore ka EU.
- Sjetićete se da je na samom početku našeg predsjedavanja u januaru otvorili Međuvladinu konferenciju sa Crnom Gorom i ohrabrili smo ih da nastave sa reformama. To je bio jedan izazov da organizujemo još jednu Međuvladinu konferenciju tokom našeg predsjedavanja. I oni su to uspjeli, jer su bili sposobni da usvoje te zakone i definišu strategiju reformi koja je na nivou kako bi smo mogli da nastavimo da napredujemo i da danas imamo novu Međuvladinu konferenciju - poručila je ona.
Istakla je da je važan napredak prepoznat što se tiče poglavlja 24, kada su u pitanju pravda i sigurnost.
- Na sastanku će se razmotriti napredak Crne Gore u ispunjavanju privremenih mjerila poglavlja o vladavini prava – Poglavlje 23 o pravosuđu i osnovnim pravima i Poglavlje 24 o pravdi, slobodi i bezbjednosti – i dati smjernice za budući rad - naveli su ranije u saopštenju iz Evropskog savjeta - savjeta EU.