/ Skupština CG
02/06/2021 u 16:20 h
Žana BojanićŽana Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(Video) Mugoša: Ne treba plaćati porez na dio zarade za egzistenciju; Nimanbegu: Vraćanje uvale Valdanos je ispravljanje nepravde

Poslanici govore i o predlogu zakona o otklanjanju posljedica oduzimanja imovine u uvali Valdanos

Poslanici Skupštine Crne Gore nastvili su četvrtu sjednicu Prvog redovnog zasijedanja u 2021. godini – dvanaesti dan. Govorili su o predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranju terorizma, predlogu zakona o izmjenama Zakona o informacionoj bezbjednosti, predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica i predlogu zakona o otklanjanju posljedica oduzimanja imovine u uvali Valdanos. Skupština se nastavlja sutra u 10 časova, a poslanici će gooriti o izvještaj o radu Agencije za sprječavanje korupcije u 2019. i 2020. godini.

TOK SJEDNICE:

Ovalšćeni predstavnik Vlade je ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović.

- Radi se u suštini o tehničkim izmjenama, od terminološkog usklađivanja do određenog ojačavanja samostalnosti Finansijsko-obavještajne jedinice. Radi se o dodtanoj zaštiti njihove opreme i o tome da bude zaseba budzetska jedinica- pojasnio je ministar Sekulović.

Poslanik Jovan Vučurović kazao je se ovaj zakon tiče pranja novca koji je bio najvažnija djelatnost onih koji su upravljali Crnom Gorom do 30. avgusta prošle godine, te da je bivša Vlast bila idealan partner stranim kriminalnim kartelima. Poslanik Vladan Raičević kazao je da je ova tema, pranje novca, usko povezana sa problemima u pravosuđu i kašnjenjem države i njenih institucija. Smatra da je položaj  Finansijsko-obavještajne jedinice bio u nezavidnom položaju.

- Što se tiče sprečavanja pranja novca, nemamo čime da se pohvalimo. Mislim da se jedan dio problema krije u neadekvatnom pravnom okviru ili različitom tumačenju istog. Treba mjenjati Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću i osloboditi taj sistem da je dovoljno da se istraga pokrene odmah- kazao je ministar.

image
Sergej Sekulović

Poslanik Danilo Šaranović kazao je da institucije nisu imale dovonjno volje i kapaciteta da se bore protiv nelegalnog poslovanja, ali i da je sivo tržište imalo podršku bivše vlasti. 

- Ko švercuje cigarete, ko se bavi kriminalom? Đukanović, Lazović, Marković, Veljović i ta ekipa. Pomen bilo koga iz nove parlamentarne većine i Vlade u tom kontekstu bez DPS-a je rušenje volje naroda... Nismo se za ovo borili, ja se za ovo nisam borio. Posle 30 godina nije lako, ne može biti lako, može biti samo teško. Dajte da opstrukcije ne slušamo iz naših redova već iz redova opozicije- kazao je poslanik Marko Milačić.

Poslanik Branko Radulović kazao je, pored ostalog, da je tradicija Crne Gore u švercu duvana od postojanja Crne Gore. Ministar je kazao da dolazi vrijeme da ništa ne može da bude pod tepih, i da će provjeriti šta se desilo sa krivičnim prijavama koje je Radulović podnio. 

- Država nije namjerno davala značaj i vodila borbu protiv organizovanog pranja novca, a da ne kažem korišćenje toga novca za finansiranje nekih drugih nedozvoljenih radnji - naveo je poslanik Dragan Ivanović.

image
Branko Radulović

Poslanica Jelena Božović kazala je da Skupština i Vlada moraju da sarađuju i da Skupština ima kontrolnu ulogu Vlade. Ministar Sekulović je naglasio da ako postoje ozbilje sumnje da je neko izvršio ozbiljno krivično djelo, prva adresa treba da budu državni organi, a ne politički spektakl.

- Ako postoje politički motivi da nekome ugrozite ili snizite političke autoritete, sa krajnjim ciljem da izgubi politički legitimitet, ne očekujte od nekoga kome pripremate takvu omču oko vrata da će da dođe na takav teren koji ste pripremili- rekao je Sekulović povodom današnje sjednice Odbora za bezbjednost i dobranu i odluke Zdravka Krivokapića da se ne odazove pozivu za saslušanje.

Na redu je predlogu zakona o izmjenama Zakona o informacionoj bezbjednosti. Predstvanica Vlade je Ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić. Poslanica Tamara Vujović je kazala da je u porastu broj zloupotrebe profila korisnika, kao i da je evidentan porast finansijskih prevara preko interneta i napad na informatiče sisteme države.

image
Tamara Srzentić

Poslanici sada govore o predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica. Predlog su popdnijeli poslanici Ivan Brajović, Damir Šehović i Boris Mugoša.

- Predložili smo da uvedemo neoporezivi dio zarade, fiskalna mjera koja postoji u svim zemljama regiona. Ne treba plaćati porez na dio zarade koji služi za pokirvanje egzistencijalnog minimuma. Moramo da vratimo neoporezivi dio zarade- kazao je Mugoša.

Istakao je da je građanima teško jer je došlo do povećanja cijene ulja i brašna, najavljuje se povećanje cijene mesa, takođe povećana je i cijena goriva.

- U gomili tema koje nas dijele, na dnevnom redu imamo pojedine koje nas spajaju. Suština predloga je da se na sva lična primanja, do iznosa prosječne zarade, uvodi neoporezivi dio u iznosu do 155 eura zahvaljujući kome će sve ispod prosječne zarade porasti a to neće pasti na teret poslodavaca, to je posebno važno- rekao je poslanik Šehović.

Šehović je kazao da je kriza izazvana virusom korona osvijestila to da moramo da mijenjamo model razvoja ekonomije koji mora da bude zasnovan na inovacijama, investicijama i digitalnim tehnologijama.

- Neoporezivi dio zarade samo može da donese dobro ovom sistemu i građanima - poručio je Mugoša.

image
Boris Mugoša

Na redu je pedlog zakona o otklanjanju posljedica oduzimanja imovine u uvali Valdanos. Predlog je podnio poslanik Genci Nimanbegu. Kazao je da za sve zajednice ima nešto što ih definiše i oblikuje, te da je tako za njegovu zajednicu je to maslina kao simbol mira i simbol ekonomskog razvoja.

- Neki od vlasnika tada su ubjeđivani da zemlju prepuste vojsci Jugoslavije tako što su odvođeni u bivšu policijsku stanicu da bi prihvatili da se izgradi vojna baza. Vojna baza nije izgrađena, već odmaralište. Danas je to sve zapušteno, odmaralište danas ne postoji. Maslinjaci su neprohodni, sve je uništeno - pojasnio je Nimanbegu.

Poslanik Slaven Radunović kazao je da su stotinama godina generacije Ulcinjana hranile porodice radeći tamo i da u jednom momentu kada se tadašnjoj državi svidjela, iz nekih interesa ta zemnja, biva oteta.

- Dragi Ulcinjani, neka vam je srećno vraćanje imovine. I gdje god u Crnoj Gori imamo mogućnost imovinu u naturalnom obliku da vratimo ljudima, ono što su im preci ostavili, treba to da uradimo- poručio je on.

image
Genci Nimanbegu

Poslanik Miloš Konatar kazao je da danas poslanici razgovaraju o ispravljanju nepravde i da nije bilo promjene vlasti, ova nepravda ne bi bila ispravljena. Poslanik Fatmir Đeka podržao je ovaj zakonski predlog kojim se, kako je naveo, ispravlja nepravda nanešena građanima Ucinja 1988. godine kada je nasilono oduzeto 18.000 stabala masline.

- Bez maslina su ostale 204 porodice čime im je učinjena velika nepravda jer su ostali bez radnih mjesta, dostojanstva i bez perspektive. Porodice su prisiljene da rade neki drugi posao. Uvozimo masline i maslinovo ulje od stranih proizvođača, umjesto da imamo naš crnogorski brend - istakla je poslanica Draginja Vuksanović Stanković.

Poslanica Božena Jelušić smatra da ovaj zakon treba da bude svojevrsni simbol održivog razvoja Crne Gore. 

image
Draginja Vuksanović Stanković

Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić istakao je da svi treba da budu spremni i daju dio sebe za opšte dobro i podnesu žrtvu. Poručio je da treba da spasimo prostor i za neke buduće generacije.

image
Aleksa Bečić

Uskoro opširnije...

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
27. april 2025 06:21