Njemački kancelar Olaf Šolc domaćin je liderima šest država Zapadnog Balkana na samitu Berlinskog procesa o uspostavljanju bližih veza sa Evropskom unijom (EU).
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predstavnici devet država EU i međunarodnih organizacija takođe su na samitu.
Šefica Evropske komisije navela je kako je na 10. godišnjicu Berlinskog procesa "dobro biti u Berlinu sa našim zapadnobalkanskim partnerima".
- Da se osvrnemo na naša dostignuća, ali posebno da gledamo naprijed. Prema budućnosti u kojoj su svih šest zapadnobalkanskih partnera dio naše Unije - poručila je ona.
Spajić u Berlinu
- Ovogodišnjim Samitom obilježiće se deset godina od osnivanja Berlinskog procesa što će biti prilika da šefovi država i vlada država Zapadnog Balkana, u saradnji članicama EU, pošalju poruku posvećenosti regionalnoj saradnji i podrže dalje napore na putu integracije regiona u EU - naveli su iz Vlade.
Naglašava se da je na Samitu planirano potvrđivanje odluka u ključnim oblastima saradnje donešenih na ministarskom nivou uoči Samita, te predstavljanje napretka država regiona na evropskom putu.
- Istovremeno, odobriće se planirane aktivnosti za jačanje regionalne saradnje i razgovarati o daljim koracima na planu približavanja Jedinstvenom tržištu EU. Na Samitu u Berlinu očekuje se potpisivanje Sporazuma o pristupu visokom obrazovanju i upisu na studije Zapadnog Balkana, usvajanje Zajedničkog regionalnog tržišta za period 2025-2028 i Akcionog plana za njegovu implementaciju, kao i potpisivanje Deklaracije o ovom dokumentu - naveli su iz Vlade.
Učešće premijera Spajića na Samitu u Berlinu biće prilika da se sumiraju ostvareni rezultati Crne Gore na evropskom putu, analiziraju tekuće aktivnosti i dogovore dalje obaveze i modeli saradnje u regionu.
- Pored produbljivanja regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa, fokus će biti na unapređenju mobilnosti i povezanosti regiona, kao i zajedničkim naporima ka prevazilaženju svih izazova na bezbjednosnom, ekonomskom i socijalnom planu - kažu u Vladi.
Učešće je značajno i u kontekstu dodatne afirmacije Crne Gore kao aktivne učesnice Berlinskog procesa, snažnog zagovornika regionalne saradnje i lidera u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
- Samit predstavlja najznačajniji godišnji događaj na najvišem nivou kada je u pitanju regionalni okvir saradnje. Poseban značaj Samita ogleda se u činjenici da će šefovi delegacija potpisati peti Sporazum o mobilnosti, kao i Deklaraciju o Zajedničkom regionalnom tržištu za period 2025-2028. godine. Nastavak implementacije ovog važnog dokumenta označiće početak nove faze približavanja Jedinstvenom tržištu Evropske unije, uz aktivnosti u okviru Plana rasta EU i Reformske agende 2024-2027 - piše u Vladinom dokumentu.
Prisustvo na Samitu značajno se i u kontekstu pružanja podrške svim oblastima saradnje u okviru Berlinskog procesa koje se odnose na obrazovanje i mobilnost studenata, nauku i istraživanje, ekonomsku integraciju kroz regionalne standarde za skrinining stranih direktnih investicija i deblokadu deset odluka i Dodatnog protokola 7 u okviru CEFTA-e, zelenu agendu, zaštitu životne sredine i održivi razvoj, aktivnosti na planu obezbjeđivanja sajber bezbjednosti.
Berlinski proces je regionalna inicijativa koju je pokrenula Savezna Republika Njemačka 2014. godine sa ciljem pružanja podrške zemljama Zapadnog Balkana (koje su tada već bile okupljene u formatu Zapadnobalkanske šestorke) na planu evropske integracije, ekonomskog i infrastrukturnog razvoja, te unapređenja regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa.
U Berlinskom procesu učestvuje šest država zapadnog Balkana, devet država članica Evropske unije, Njemačka, Austrija, Francuska, Bugarska, Hrvatska, Grčka, Italija, Poljska i Slovenija, institucije Evropske unije, Ujedinjeno Kraljevstvo. Takođe, u aktivnostima učestvuju i predstavnici civilnog društva, omladinskih organizacija i privreda zemalja Zapadnog Balkana, brojne regionalne oranizacije i međunarodne finansijske institucije.