Sve nabrojano ne samo da predstavlja izazov za unutrašnju stabilnost države, već dovodi u pitanje i dinamiku daljeg evropskog puta Crne Gore.
Opozicija je u drugoj polovini decembra blokirala rad Skupštine, protestujući protiv odluke Ustavnog odbora da su ispunjeni uslovi za penzionisanje troje od šestoro sudija Ustavnog suda. Odluka o prestanku mandata sudiji Dragani Đuranović izazvala je oštre reakcije, a iz opozicije su poručili da neće dozvoliti redovan rad Skupštine dok vlast ne povuče tu odluku i ne počne da poštuje Ustav.
U takvom ambijentu, zakazana je posebna sjednica Skupštine za četvrtak, 16. januar, kada će se Marta Kos obratiti poslanicima.
Očekuje se da će crnogorska opozicija obraćanje Marte Kos parlamentarcima iskoristiti da joj saopšti sve razloge za blokadu parlamenta i obrazloži kritike koje svakodnevno upućuje skupštinskoj većini.
Istog dana kada je planirano da se Kos obrati crnogorskom parlamentu, građani će u večernjim časovima izaći na ulice u znak protesta. Oni će tražiti odgovornost za masovno ubistvo na Cetinju, koje je potreslo javnost, te ostavke ministara unutrašnjih poslova i potpredsjednika Vlade zaduženog za koordinaciju u sektoru bezbjednosti. Ovi događaji predstavljaju pritisak na Vladu i produbljuju postojeću krizu, čime se dodatno opterećuje zvanična komunikacija sa predstavnicima EU.
Političke odluke crnogorske vlasti izazvale su negativne reakcijei u regionu. Usvajanje rezolucije o Jasenovcu u crnogorskom parlamentu, koju je inicirala parlamentarna većina, pogoršalo je odnose sa Hrvatskom. Takođe, čestitka predsjednika Skupštine Andrije Mandića povodom neustavnog Dana Republike Srpske izazvala je negodovanje u Bosni i Hercegovini, ali i među manjinskim strankama u Vladi.
Te stranke od premijera Milojka Spajića zahtijevaju smjenu Andrije Mandića sa mjesta predsjednika Skupštine, optužujući ga za izazivanje podjela i narušavanje odnosa sa susjedima. Kako saznaje portal CdM, ukoliko se njihov zahtjev ne ispuni, te stranke bi mogle napustiti Vladu. Istovremeno, planira se sastanak sa predstavnicima zemalja Kvinte kako bi se razmatrao dalji tok političke situacije.
Ove najave ukazuju na rastuće tenzije unutar vladajuće koalicije i postavljaju pitanje da li su svi njeni članovi istinski posvećeni evropskom putu Crne Gore i jačanju odnosa sa zapadnim partnerima.
Sve to može znatno usporiti evropski put Crne Gore. EU očekuje stabilne institucije, politički dijalog i poštovanje demokratskih principa, što u ovom trenutku djeluje kao nedostižan cilj. Blokada parlamenta, oštra retorika, protestni pokreti i diplomatske tenzije sa susjedima šalju negativnu sliku Briselu.
Marta Kos će se suočiti sa izazovom kako da u ovako kompleksnoj situaciji zadrži EU perspektivu za Crnu Goru kao kredibilnu opciju. Ukoliko vlast i opozicija ne pronađu kompromis i ne uspostave političku stabilnost, postoji rizik da Crna Gora izgubi dragocjeno vrijeme na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
Коментари (1)
Оставите свој коментар