Nato, Skoplje / - PRINTSCREEN
22/11/2023 u 12:08 h
Bojana BožovićBojana Božović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Stoltenberg u Skoplju: Zapadni Balkan je strateški važan za NATO, ali postoje razlozi za zabrinutost

Vidimo secesionističke prijetnje u Bosni i Hercegovini, krhku bezbjednosnu situaciju na Kosovu i zaustavljenu normalizaciju između Beograda i Prištine

Region Zapadnog Balkana je strateški važan za NATO, ali postoje razlozi za zabrinutost, saopštio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg na konferenciji za novinare po završetku neformalnog sastanka lidera NATO saveznika iz regiona u Skoplju.

- Osvrnuli smo se na zajedničke bezbjednosne izazove sa kojima se svi suočavamo na Zapadnom Balkanu. Ali prije svega želim reći da je Republika Sjeverna Makedonija cijenjeni saveznik u NATO-u, koji daje važan doprinos našoj zajedničkoj bezbjednosti. Sjeverna Makedonija takođe svojim primjerom pokazuje kako ljudi iz različitih etničkih i vjerskih grupa i porijekla mogu da žive zajedno u miru i da zajedno grade državu. Za nekoliko mjeseci obilježićemo 75. godišnjicu NATO-a, a na našem sledećem samitu u Vašingtonu nastavićemo da prilagođavamo naš savez za budućnost, naveo je on.

Stoltenberg je kazao da će ojačati odvraćanje i odbranu NATO-a, pozabaviti se rastućom geostrateškom konkurencijom i održati zamah u podršci NATO-a i odnosima sa Ukrajinom.

- Danas je na našem sastanku bila prilika da razgovaramo o svim ovim pitanjima, kao i o situaciji na Zapadnom Balkanu. Ovaj region je strateški važan za NATO. Ali postoje razlozi za zabrinutost. Vidimo secesionističke prijetnje u Bosni i Hercegovini, krhku bezbjednosnu situaciju na Kosovu i zaustavljenu normalizaciju između Beograda i Prištine. Povrh ovoga, autoritarne države poput Rusije nastoje da potkopaju naše demokratije sajber i hibridnim pretnjama. Upravo sam završio obilazak, na svakom zaustavljanju jasno sam stavljao do znanja da stabilnost na Zapadnom Balkanu zavisi od toga da sve strane izaberu dijalog i diplomatiju umjesto sukoba i haosa, istakao je on.

Prisutni su i premijeri Crne Gore, Albanije i Sjeverne Makedonije, Milojko Spajić, Edi Rama i Dimitar Kovačevski, i hrvatski predsjednik Zoran Milanović.

Stoltenberg je ocijenio da bi okončanje secesionističke retorike podstaklo stabilnost i omogućilo reforme u Bosni i Hercegovini.

- Ponovno uključivanje u dijalog uz posredovanje EU je od suštinskog značaja za put Beograda i Prištine ka miru i prosperitetu. Najnoviji predlozi za uspostavljanje Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu bi mogao da bude važan korak naprijed. Vrijeme je da se prevaziđu regionalni sukobi koji su predugo trajali. Razgovarali smo i o brutalnom agresorskom ratu Rusije protiv Ukrajine. Nema znakova da Putin želi da pregovara ili prestane da se bori. Pohvalite NATO saveznike koji su danas prisutni ovdje za pružanje vitalne podrške Ukrajini. Ovo je još važnije kada je situacija na bojnom polju tako teška, zaključio je Stoltenberg i zahvalio premijeru Sjeverne Makedonije što ih je sve ugostio.

Kovačevski: Uključivanje S. Makedonije kao članice NATO-a je garancija bezbjednosti u ovom dijelu svijeta

Kovačevski je kazao da mu je zadovoljstvo što se neformalni sastank NATO saveznika i lidera u regionu održava u Skoplju, što znači da je Sjeverna Makedonija prepoznata kao ozbiljan saveznik NATO-a i faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

- Sa liderima razgovaramo o važnim pitanjima za naš region i našoj posvećenosti kao savez stabilnost i bezbjednost. Razgovaramo o izazovima vezanim za regionalnu bezbjednost, kao i o sajber bezbjednosti, naveo je on.

Kovačevski je naveo da su detaljno razgovarali o bezbjednosti regiona.

- Ova bezbjednost i stabilnost regiona svakako donose ekonomski prosperitet i o tome smo razgovarali sa našim današnjim sagovornicima. Investitori iz zemalja članica EU i Sjedinjenih Država u Sjevernoj Makedoniji i regionu prepoznaju mjesto gdje mogu da ulože svoj novac i tako obezbjede bolja radna mjesta, bolje plaćene pozicije i na kraju povećanje i poboljšanje životnog standarda građana. Uključivanje Sjeverne Makedonije kao članice NATO-a je garancija bezbjednosti u ovom dijelu svijeta. Zemlje iz regiona koje su se pokazale kao veoma cijenjeni saveznici, zaslužuju da budu članice EU i zato ćemo u potpunosti iskoristiti svoj potencijal za ekonomski prosperitet zemalja, povećavajući na taj način životni standard građana, promociju demokratije i unapređenje vladavina prava, naveo je premijer Sjeverne Makedonije.

Istakao je da je to ono što građani zaslužuju i čemu su svi zajedno posvećeni kao saveznici, demokrate i progresivni lideri.

- Gradimo novi region, kontinuirano ga promovišemo, što se može reći za Sjevernu Makedoniju koja je bila primjer suživota, rješavanja konflikata kroz dijalog, promocije demokratije, progresivnosti u odlučivanju. Stoga je nastavak evrointegracija Sjeverne Makedonije od izuzetnog značaja. Naš domaći zadatak je da radimo u potpunosti, posvećeno punoj integraciji i punopravnom članstvu u EU, kao što smo radili sa integracijom u NATO alijansu. To je naš cilj i nema druge alternative. Da li će se to desiti, to zavisi isključivo od nas i odluka koje treba da donesemo u našem parlamentu, zaključio je on.

Istakao je da je kao Makedonac ponosan što radi i živi u multietničkoj, multikulturalnoj zemlji koja je organizovana sa normalnim svakodnevnim životom.

Rama: Neophodno garantovanje granica između Kosova i Srbije

Rama je naveo da osjeća žaljenje zbog događaja na Kosovu.

- Zbog činjenice da bez obzira na ponovljene napore da se značajno poveća ne samo fokus, već i broj trupa koje treba da obezbjede ne samo bezbjednost, već i stabilnost, tamo smo imali tragičan događaj i to treba da posluži kao opomena, a ne kao sporadičan događaj i ovo ne treba da se ponavlja. Iz tog razloga sam danas tokom sastanka ukazao na neophodnost povećanja broja snaga NATO na Kosovu, naveo je Rama.

Ukazao je i na neophodnost garantovanja granica između Kosova i Srbije, "granice koja je van svake kontrole, a služi za nezakonite radnje, širenje oružja, droge i aktivnosti koje ometaju političko djelovanje, ultranacionalističku pozadinu i koje izazivaju velike nerede kao što se to dogodilo u Banjskoj, gdje je život izgubio pripadnik kosovske policije".

- I ovaj događaj je pokazao veliki potencijal destabilizacije i eskalacije određenog sukoba. Imajući to u vidu, treba se tretirati samo na jedan način - na otvaranje dijaloga i pregovora između Kosova i Srbije, kazao je Rama između ostalog.

Istakao je da će Albanija nastaviti sa velikom posvećenošću da djeluje u pravcu jačanja kapaciteta sve u cilju povećanja efikasnosti oružanih snaga, a istovremeno će biti na čelu država članica NATO-a kao država članica koja se bavi svim zajedničkim izazovima.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 06:48