- Posebno brine činjenica da se u državnom parlamentu već duže i pored upozorenja stručne javnosti, predlažu amandmani koji ozbiljno narušavaju pravni poredak. Usljed toga dio usvojenih zakona proglašen je, od strane US neustavnim, predsjednik države vratio je parlamentu pojedina zakonska riješenja na ponovno postupanje, a EK povodom istih izrazila “zabrinutost" - naveli su u saopštenju.
Naglašavaju da se ovakvom “brzo-poteznom zakonodavnom aktivnošću” umanjuje se mogućnost da se za pregovaračka poglavlja 23. i 24. dobije pozitivan izvještaj (IBAR), što bi bilo katastrofalno sa stanovišta ostvarivanja Agende 2028, tj. projektovanog cilja postizanja punopravnog članstva u EU.
- Stoga, Udruženje pravnika Crne Gore poziva predlagače zakona da koriste institut javne rasprave, obezbjede pozitivno mišljenje EK i umjesto na predlaganje “instat rješenja” spornog i partikularnog interesa, svoju pažnju usmjere na sistemske zakone koji su od suštinskog značaja za zakonito i uspješno funkcionisanje javnog i realnog sektora - zaključili su u saopštenju.