Političari u Crnoj Gori potpuno su fokusirani na taktiziranje, igrice, presipanje iz šupljeg u prazno i šuplje priče, i mislim da je toga puno u Crnoj Gori i da će praviti razne taktike, opcije i kalulisati kako bi se njihova politička opcija najbolje profilisala, kazao je lider Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić u podkastu Diskriminacija.
– Ja mislim da je to prošlost, da su ljudi to prepoznali i ne vole kalkulacije. Ne vole zakulisne radnje, ne vole nipodaštavanje građana. Građani jako dobro razumiju politiku i dosta im je zakulisnih radnji i žele konkretne rezultate. To se pokazalo prvo podrškom programa a potom PES-u – kazao je Spajić.
Istakao je da kad su pokrenuli program Evopa sad da su svi bili apsolutno neprijatelji tom programu, što je njemu razumljivo.
– To je sudbina svih noviteta. Uvijek morate biti ledolomac koji će da probija debele sante leda, naročito kod nas, jer to dugo vremena niko probijao nije. Upravo je bila simbolična i ta pobjeda nad Milom Đukanovićem, jer je upravo on jedna od tih santi leda. Ne samo on, nego i ta mašinerija koju je on stvorio tokom 30 godina. Svaka smjena vlasti poslije toliko godina je apsolutno dobra. To su civilizacijski principi koji bi trebalo da se praktikuju i kojih treba i mi da se pridržavamo – kazao je Spajić.
Ističe da je Evropa sad više pokret nego klasična politička partija koja je ljevica ili desnica, ili konzervativna ili liberalna.Više bi odgovarali centrističkom evropskom modelu i uporedio sa Makronovom partijom u Francuskoj kako PES funkcioniše ideološki.
– Što se tiče socijalne politike, mi smo u neku ruku ljevica jer se bavimo duboko socijalnim pitanjima – minimalne zarade, minimalne penzije, prosječnim zaradama, prosječnih primanja itd, S druge strane, mislimo da ideološka ljevica se često bavi time da želi da promijeni tradiciju jedne zemlje. Imate desnicu koja želi da slavi tradiciju. Mi ne želimo ni jedno ni drugo, mi želimo da se bavimo onim stvarima kojim država treba da se bavi. Država ne treba da se bavi povećanjem ili smanjenjem jedne etničke grupe unutar svojih granica, podrškom bilo kojoj religijskoj grupi, uopšte favorizacije jedne vrste ljudi, država treba da se bavi praktičnim stvarima koje svaki građanin osjeća u svakodnevnom životu – poreska politika, carine, policija, odbrana – kazao je Spajić.